BOLESTI UCHA

earache-relief_108513866.s300xBolesti ucha nejčastěji značí zánět středního ucha, nebo zánět zvukovodu. Také může mít souvislost s migrénou či jiným onemocněním, u některých pacientů se objevuje pouze při přistání či vzletu letadla. Záněty ucha se většinou týkají dětí, zřídka dospělých. V případě zánětu je nutná návštěva lékaře.

 

JAK VZNIKAJÍ BOLESTI UCHA?

Jak bylo již zmíněno, bolesti ucha, nejčastěji způsobuje zánět. Ve většině případů se infekce dostává do ucha Eustachovou trubicí, která spojuje uši s nosohltanem, může to být tedy v důsledku rýmy či nachlazení. Bolest vzniká tak, že se Eustachova trubice ucpe, utváří se hnis a ten pak tlačí zevnitř na bubínek a tím vzniká intenzivní bolest. Může jít o bolest trvalou či pulzující, při onemocnění středního ucha či zánětu zvukovodu se často objevují výtoku z ucha (mohou být krvavé i čiré), uši často zaléhají a praská v nich, mohou také svědit. Zánět často provází horečka.

 

PŘÍČINY BOLESTI

Příčinou bývá právě zánět v důsledku onemocnění bakteriemi, viry, či plísněmi.  Bolest může vznikat i po dlouhodobém pobytu v chlorované vodě.  Jen málokdy se objeví infekce po úrazu, po penetraci bubínku nebo při působení barometrického tlaku.

 

LÉČBA BOLESTI UCHA

Nejprve je nutné navštívit lékaře, v žádném případě se nepokoušíme ucho čistit sami. Téměř v každém případě, se záněty uší léčí antibiotiky. Je možné spolu s antibiotiky užívat potravinové doplňky, které mohou léčbu podpořit. Také se nasazují ušní kapky.  Dále se doporučují obklady. V případě zánětu středního ucha, by mělo jít o obklad chladivý, když jde o zánět zvukovodu, je možné použít i obklad hřejivý.Diskuze: Bolesti ucha

17.4.2014Zuzka

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc. Jako malá jsem měla časté záněty středního ucha, kolem puberty to přešlo a teď mě už záněty netrápí. Ale občas pociťuji intenzivní bolesti ucha. Píchá mi v něm a bolesti jsou sice krátkodobé, ale tak intenzivní, že mi nedovolují pokračovat např. v práci apod. Nevíte čim by to mohlo být? A jsou takovéto bolesti ucha normální?

18.4.2014Patricia

Zdravím, mám obdobné trápení jako Zuzka. Moc by mě zajímala reakce nějakého ušního specialisty nebo lidí, kteří měli podobný problém, ale podařilo se jim ho vyřešit. Osobně mám k vyjmenovaným problémům ještě časté hučení v uších. Díky moc za reakce ...

14.5.2014Alex

Dobrý den, myslím, že když jsou bolesti ucha dlouhodobé, měly byste určitě zajít k lékaři, nejlépe na ORL. Samozřejmě je tu i možnost, že nejde o problém v rámci ORL, může jít i o neurologické potíže, ale to musí samozřejmě určit lékař.

22.5.2014Erika

Dobrý den, mám problém, je velice nepříjemnýl. Bolí mě ucho a navíc jsem zjistila, že když se po ránu probudím, mám mokrý polštář a i ucho, zdá se že mám výtok z ucha. Docela dost mě to děsí, nevíte prosím někdo o jaký problém by mohlo jít?

26.5.2014Lucka

Dobrý den, myslím, že takováto bolest ucha spolu s výtokem, by mohla znamenat zánět, tím pádem bych vám doporučila návštěvu ORL.

28.5.2014Erika

Díky moc radu, také mě napadlo, že takové bolesti ucha nejsou jen tak pro nic za nic. Samozřejmě zjistili, že mám zánět středního ucha, sice to není v mém věku úplně časté, ale hold už je to tak.

16.6.2014...

Hlavně se v těch uších pořád nešťourejte! Existuje řada možností, jak si uši čistit a přitom si do nich nestrkat žádný předměty - pak vás ty uši možná přestanou bolet. Nechci tady dělat nějakou reklamu - kdo hledá najde:-)...

18.6.2014Andrea

Dobrý den, když už tu mluvíme o té ušní hygieně a "nešťourání" v uších, zajímalo by mě jaký názor máte na ušní svíčky. Já o nich slyšela jako malá a přišlo mi to docela desivé, pak jsem četla pár článků a někteří lékaři svíčky doporučují a někteří naopak. Je mi jasné, že bych neměla štětičkou zajíždět příliš hluboko, ale dle mého názoru, ucho jinak než vatovou tyčinkou (šetrně a jen na okraji) nevyčistíte. Co myslíte?

27.6.2014Andrea

Já si nejsem jistá těmi svíčkami. Slyšela jsem, že je to docela dobrá věc, šetrná a bez ohrožení ušního bubínku. Ale taky jsem zastáncem vatových tyčinek :)

2.7.2014K.M.

Já jsem zastánce ušních svíček, používám je od mala a nikdy jsem neměla žádné komplikace. Jsou šetrné a co se týče vatových tyčinek, jsou dost nebezpečné, stačí jeden malý pohyb a už se šimráte na bubínku :)

3.7.2014Irena

ahoj všici, já jsem si zvykla čistit si uši štětičkama, ale občas se tak nějak šťournu a to jsou terpv bolesti ucha. Tákže bezpečné to tedy úplně není, ale hygiena musí být ať si říká kdo chce co chce ^-^

12.5.2016Luca

Na zánět ucha a prevenci proti němu nám paní doktorka na ORL doporučila Bactoral. Musím jí poděkovat. Zabral velice dobře. naposledy jsme byli na kontrole koncem ledna.

3.6.2016Marcela Marková

Dobrý den, jak již bylo výše uvedeno, vatové tyčinky se na čištění uší nedoporučují. Maz se naopak do ucha zatlačí a může být zdrojem infekce. Doporučují se výplachy uší. Vhodné přípravky naleznete v každé lékárně. Přeji pěkný den. Marková Marcela

15.6.2016Jožka

Na zánět ucha doporučuju Bactoral. Nenapadlo by mě,že zánět můžu dostat ve svém věku. Bylo to hodně nepříjemné. Manželka mi z domácí lékárničky podala jakýsi Bactoral. Prý ho dávala i Verunce (naší dceři) při zánětu ucha. Skvěle pomohl.

15.6.2016Marcela Marková

Dobrý den, při zánětu středního ucha nebo zevního zvukovodu doporučuji vždy navštívit ORL specialistu. Ten doporučí vhodné léky. Přeji pěkný den. Marková Marcela

11.8.2016Ema

Já bych při bolestech ucha neprodleně navštívila ORL a vůbec nezkoušela léky, které někdo doporučí. Ucho může bolet z mnoha odlišných příčin a zánět může způsobit třeba kamímek, který se do ucha dostane při potápění. Méla jsem sama problém ke konci těhotenství. Cvílemi jsem neslyšela na levé ucho a asi po týdnu jsem na něj přestala slyšet úplně. Na ORL mi ucho vypláchli a vypadl korálek. Asi jsem si ho tam dala v dětství a když jsem byla před porodem oteklá,tak se to ucpalo.

12.1.2017Jarda

Asi před měsícem mi začalo občas jemně hučet v levém uchu. Není to bolest, ale je to velmi nepříjemné, zvlášť když je ticho. Byl jsem na ORL, příčinu nenašli. V říjnu jsem měl autohavárii s úrazem krční páteře. Může to ucho s tím souviset? Bolest na krku už nemám, ale celou oblast šíje mám stále hodně ztuhlou.

13.1.2017Patrik

Měl jsem podobný problém s uchem, občas jsem vnímal šum v jednom uchu. Byl jsem z toho na budku. Protože jsem ještě k tomu nemohl dost otáčet hlavu a vadilo mi to při couvání v autě, tak jsem šel k doktorovi. Ten mi poslal na rehabilitace a to mi pomohlo. Bylo to nějaké dráždění ušního nervu.

19.1.2017Mgr. Jitka Kobrová, Rehabilitace Rehasport

Dobrý den, Jardo. Ano, jak píše pan Patrik, příčina může být v krční páteři, pokud na ORL vyloučili příčinu přímo v uchu a zejména, pokud jste prodělal v minulosti dopravní nehodu (DN). Až 1 rok po DN se mohou příznaky z krční páteře začít propagovat. Na rehabilitaci by se měli věnovat nejen měkkým technikám k uvolnění svalů, jako tomu bývá zvykem, ale i obnově funkce krční páteře - rozsahy pohybu všemi směry by měly být volné a bez bolesti. Rozhodně doporučuji eliminovat držení hlavy v předsunutém držení (pro lepší představu si vybavte postavičku pana Spejbla;) alespoň 50% času co sedíte a stojíte.

20.1.2017Patrik

Přesně tak mi to říkali, když jsem chodil na rehabilitaci, že jsem jako Spejbl. Naučili mi takový cvik, kdy se zasunuje hlava dozadu jako šuplík. Teď už to necvičím, ale myslím, že toto mi nejvíc pomohlo. Bolest v uchu ani žádný zvuk v uchu nevnímám.

31.3.2017Matěj

Nevím zda to může souviset s velkou rýmou, která mne trápila skoro 14 dnů. Poctivě smrkám, mám klidový režim, jím ovoce i vitminové komplexy, piju hektolitry čaje s citónem a medem. Rýma zdárně ustupuje, ale začalo mne bolet v uchu. Včera se to dalo zvládnout s Ibuprofenem, ale v noci se bolest začala stupňovat. Mám jít k ušnímu, tedy na ORL?

1.4.2017Kamča

Dobrý den Matěji, jestli bolest v uchu setrvává a ještě jste u lékaře nebyl, určite si zajeťe na pohotovost. Nos a uši jsou propojené a při silném smrkání se vám mohl dostat hlen do ucha. Záněty v této oblasti jsou velmi bolestivé a péče lékaře je nezbytná.

9.4.2017Matěj

Ahoj Kamčo, dík za radu, už se cítím lépe. Měl jsem zánět nějaké trubice v uchu. Kapu ještě do ucha nějaké kortikoidové léky, antibiotika jsem dobral, bolest ustoupila za 2 dny. Měl jsem jít k lékaři dříve a nečekat, že to přejde samo.

1.6.2017Břeťa

Dobrý den, díky příspěvkům na této diskuzi jsem po bezvýsledných návštěvách na ORL s dlouhodobou občasnou bolestí ucha začal chodit na rehabilitace krční páteře. Hned po první cílené rehabilitaci se bolest zmírnila a po pěti dalších zcela zmizela. Takže díky, Břeťa!

4.6.2017Mirka

Já jsem měla jiný problém než pan Břeťa. Neměla jsem bolest ucha ale vnímala jsem nepřetržitě nepříjemný zvuk v pravén uchu. Byl to takový šum, ne moc hlasitý zvuk, v noci, nebo když bylo ticho na zbláznění. Absolvovala jsem mnoho různých vyšetření a užívala bezvýsledně různé léky. nakonec jsem se na doporučení dostala k šikovné fyzioterapeutce a teprve ta mi pomohla. Měla jsem prý někde dřážděný ušní nerv. Ten přený název si nepamatuji. Jsem té paní nesmírně vděčná. Zlaté ručičky.

27.12.2021Vláďa

Dobrý den já už nevím, ale asi se zblázním!!! Neustále mi něco škube od krku do ucha a utlačuje mi ucho na levé straně,!!!! Nevíte někdo pomoc prosím

27.12.2021Vláďa

Dobrý den já už nevím, ale asi se zblázním!!! Neustále mi něco škube od krku do ucha a utlačuje mi ucho na levé straně,!!!! Nevíte někdo pomoc prosím. Kdyby někdo dokázal poradit budu vděčný moje číslo, 777 051 529

8.9.2022Jarek

Dobrý den. Prosím o radu. Nedávno (cca před 5ti dny) jsem dostal facku na ucho. Nyní, k dyž si prsty zmáčknu (zacpu) nos a pokusím se jakoby vysmrkat, vzduch mi vychází z ucha..Vložit příspěvek