Rozhovor s ortopedem MUDr. Daliborem Zemanem

MUDr. Dalibor ZemanMUDr. Dalibor Zeman je ortoped. Už na gymnáziu byl přesvědčený, že po maturitě půjde na medicínu. A jako asi každý budoucí medik chtěl studovat „velký“ obor – chirurgii nebo ortopedii. Dnes provozuje chirurgickou ambulanci Osteo Klouby Klinik v Říčanech, kde je jedním ze základních léčebných programů tzv. rázová vlna. Klinika byla otevřena v roce 2004. Zde se doktor Zeman již jedenáctým rokem věnuje ortopedii i chirurgii zároveň.  

Co vás na střední škole přivedlo k faktu, že byste se chtěl věnovat medicíně?

Měl jsem štěstí na profesora matematiky, který rychle pochopil, že tahle věda není nic pro mne, takže mě moc netrápil. Tím pádem jsem se mohl věnovat spíše biologickým vědám. Po maturitě jsem rok pracoval v nultém ročníku, protože napoprvé mě nevzali. V nemocnici Na bojišti jsem se učil všechny praktické věci, které k lékařství neodbytně patří. Podruhé už to vyšlo. Začal jsem studovat, a při tom jsem už chodil na brigádu na ortopedii, pracoval jsem jako sanitář-medik a jezdil se záchrankou. Takže zkušenosti jsem čerpal hned od počátku.

 

Kdo vás při studiu nejvíc ovlivnil?

Měl jsem výborného primáře, pana Kumstáta z Říčanské nemocnice, který mě naučil veškerým základům. Absolvoval jsem stáže po pražských klinikách, něco jsem se naučil sám. Po škole jsem pracoval v nemocnici v Říčanech, pod Petřínem a stážoval jsem po všech velkých pražských nemocnicích, hlavně na ortopedii na Vinohradech.

 

Kde jste se poprvé setkal s termínem rázová vlna?

Na stáži ve Švýcarsku a v Německu, kde tuto metodu vymysleli. A spolu s ní ještě biologickou léčbu. V té době je u nás skoro nikdo neznal, ale vzhledem k tomu, že jsem to vyzkoušel sám na sobě, jsem si byl jistý, že rázová vlna je užitečná technika, která znamená krok dopředu.

 

S něčím neznámým či zcela novým se lidé obvykle potýkají a zvykají si jen ztěžka…

Přesně tak. I lékaři mají většinou své ověřené metody a k novým věcem jsou skeptičtí. Dalším problémem jsou pojišťovny, které proplácejí jen zajeté věci, a ty nové nechtějí. Nemají totiž často peníze ani na to, co by hradit měly. Naštěstí lidé si metody, které fungují, rádi sami vyhledají. Nejlepší metody jsou takové, jimiž se většina pacientů vyléčí. V případě rázové vlny si nemůžeme stěžovat.

 

Bolestmi zad a kloubů trpí v poslední době stále více a více mladších pacientů. V čem vidíte příčinu tohoto nárůstu?

Určitě je to dáno hodinami strávenými u počítačů, smart phonů a tabletů. Vídám to denně. Děti nesportují, jsou líné a raději doma sedí u videoher, než aby šli hrát fotbal někam ven. Takže příčinou je jednoznačně nedostatek pohybu, a také nadbytek jídla. Dalším negativním faktorem je skutečnost, že rodiče nemají dost času a svým dětem se nevěnují. A vlastně ani sport už není to, co býval dříve. Většina sportů je dnes předražená.

 

Takže jako prevenci byste doporučil více pohybu, než medikamenty a kloubní preparáty?

Jde o to, jakého původu ta bolest je. Pokud se jedná o bolest akutní nebo chronickou, přitom typů bolestí je daleko víc, je důležité zjistit její příčinu. Postiženou oblast je nutné vyšetřit, udělat rentgen, klinické vyšetření, sonografii, magnetickou rezonanci. Až potom co zjistíte, zjednodušeně řečeno „proč to bolí“, lze postiženou část těla vyléčit. Bohužel u nás se často přistupuje k léčbě „jen tak naslepo“. To v žádném případě nelze!

 

Jednou z nejběžnějších metod léčby u nás jsou kortikoidy. Jaký je váš názor na jejich aplikaci?

Kortikoidy by se podle mého názoru vůbec neměly předepisovat. Praxe je asi taková, že přijdete k lékaři, který se vás zeptá, jestli vás to bolí a rovnou vám dá obstřik s kortikoidem. To je bez náležitého vyšetření absolutně kontraproduktivní. Bolest sice na chvíli přejde, ale po čtrnácti dnech se pacient vrátí se stejným problémem. Navíc kortikoidy mají nežádoucí účinky, a není jich málo. Například jsem tu měl jako pacienta obvodního lékaře z Prahy, který si nechal obstříknout kotník, přestože věděl, že kortikoidy nejsou nic dobrého. Nakonec mu v důsledku jejich aplikace praskla achilovka. V tom případě se léčba prodlouží na půl roku až rok.

 

A takovou prasklou achilovku dokážete na vaší klinice sešít?

To určitě dokážeme. Když už se achilovka utrhne, tak je potřeba ji přišít. Ale my se v první řadě snažíme chirurgickým zákrokům předejít. Případy, které je jinak potřeba operovat, běžně řešíme rázovou vlnou nebo léčbou Orthokhinem. Rovněž používáme hyaluronové injekce. Když si například přivodíte výron v kotníku, tak místo abyste měli nohu měsíc v sádře, se na postižené místo vpraví injekce kyseliny hyaluronové, která nahradí vazy a vy, za týden dva normálně chodíte.

 

A proč se tyto injekce nepoužívají běžně místo sádrování?

Ony se používají, ale jejich cena je o hodně vyšší a to je ten problém.

 

Takže průměrný pacient si není ochotný připlatit?

Ale je, jen je to otázka priorit. Například příslušníci starší generace si jsou ochotni připlatit, přestože sami nemají nazbyt. Ale zdraví je pro ně důležité a na prvním místě. Zatímco lidé, kteří vydělávají spoustu peněz, jsou schopni vejít do dveří ordinace a ptát se rovnou na slevy.

 

Jaká je věková kategorie vašich pacientů?

Moji pacienti jsou ze všech možných věkových kategorií. Děti tak od dvanácti let, nejstaršímu pacientovi, kterého tu máme, je pětadevadesát. Pacientů kolem osmdesáti až devadesáti každým rokem přibývá, vlastně mohu denně sledovat, jak se průměrný věk prodlužuje. Podle věku se také liší diagnózy. U starších pacientů jde především o artrózu, degenerativní procesy a podobně, u těch mladších jsou to spíše achilovky, úrazy, tenisové lokty, úrazy ze sportu.

 

Když to zjednodušíme, kdo se snáze léčí? Mladší, nebo starší?

Takhle to nelze pojmout, záleží na diagnóze. Dalším rozhodujícím faktorem je spolupráce pacienta. Bez ní to nejde.

 

Na klinice praktikujete rázovou vlnu a biologickou léčbu. Jaké jsou výhody těchto metod a pro koho jsou vhodné?

Rázová vlna je vhodná v podstatě pro každého, i pro děti zhruba od dvanácti let. Slouží k tomu přístroj, který funguje na principu dvou hlavic, jedna je modrá – radiální a druhá je červená – fokusová. Používáme přístroj švýcarské výroby, který dokáže na pneumatickém principu generovat rázovou vlnu, a to za pomoci jedné z hlavic, kterou přiložíte k postižené tkáni. Díky tomu v ní pak probíhá léčebný proces. Není to úplně jednoduché, člověk musí vědět jak s přístrojem zacházet. V rukou laika nemá rázová vlna žádný smysl.  

Jak působí rázová vlna na postiženou tkáň?

Dochází k obnově tkáně, k regeneraci buněk. V tkáni nastanou biochemické změny, které navodí procesy hojení umožňující obnovení buněk, zároveň se blokují enzymy podporující zánětlivé procesy. Podle typu diagnózy se používají již zmíněné dvě sondy. Červená je až čtyřikrát silnější než modrá a působí v úzkém pruhu, proto fokusová, modrá má větší rozptyl, jde více do stran.  Abych to zjednodušil, tak rázová vlna stimuluje vyhojení tkáně, která se nedokáže vyhojit sama. Například i v případě biologické léčby před samotnou injekcí aplikujeme rázovou vlnu. Tkáň se prokrví a sérum se do ní lépe vpije.

 

Kolik zaplatí pacient za léčbu rázovou vlnou?

Záleží na tom, jaký přístroj lékař použije. Existují levnější a dražší varianty, podle toho se liší cena za ošetření, která je úměrná i kvalitě ošetření.

 

A co biologická léčba?

Na naší klinice pracujeme se sérem Orthokin. Jde o zkumavky se speciálními bílkovinami, které jsou chráněny patentem. Do zkumavky se odebere krev a nechá se kultivovat při tělesné teplotě osm hodin v termostatu. Ve zkumavce se po této době dvěstěnásobně namnoží hojivé látky, které máme přirozeně v krvi. Poté se sérum aplikuje do určeného místa.

 

Vyzkoušel jste tyto metody někdy sám na sobě?

Jistě, mnohokrát. Biologickou léčbu jsem použil na rameno, na zápěstí i na záda nebo na lýtkový sval, který jsem si natrhl při tenisu, a po týdnu jsem se mohl zase vrátit ke hře. Nespornou výhodou této léčby je absence vedlejších účinků. Při správné aplikaci má sérům účinnost přes 90 procent.

 

Další metodou, kterou na klinice používáte, jsou infuze vitamínu C.  K čemu slouží?

Aplikují se z několika důvodů. Za prvé z preventivních, protože například teď na jaře jsou tyto infuze vhodné pro pacienty s alergiemi nebo chronickými infekcemi, případně pro lidi s boreliózou. Takže pro nastartování imunity a proti zánětům jsou infuze vitamínu C skvělé. Ale podávají se také proti rakovině. Dále vitamin C doporučujeme dvakrát ročně preventivně místo očkování proti chřipce. Druhý způsob využití je pro pacienty, kteří potřebují podpořit pohybový aparát, pro kuřáky, pro chronicky nemocné jedince nebo jako terapie při již probíhající rakovině, tedy jako přirozené chemoterapeutikum. Velkou výhodou je i fakt, že u těchto infuzí nejsou žádné kontraindikace.

 

Co plánujete do budoucna? Prodělá vaše klinika v Říčanech nějakou inovaci?

Snažíme se sledovat, co se ve světě děje, nemůžeme si dovolit zastavit se, pořád vymýšlíme něco nového. Mě ta práce neskutečně baví. Kdyby tomu tak nebylo, asi bych ji dělat nemohl.

 

Kliniku MUDr. Dalibora Zemana, naleznete na adrese Říčany - Haškova 487. Více informací naleznete na webových stránkách www.klouby.com. Pracoviště disponuje vlastním RTG, personál se dobu strávenou v čekárně snaží omezit na minimum. Klinika je jedním z průkopníků používání rázové vlny u nás a díky tomu má v kartotéce přes 15 000 pacientů.