BOLESTI PÁTEŘE

back-pain-in-stittsvilleAsi každý z nás již měl v průběhu života zkušenost s nějakým bolestivým stavem páteře. Po návštěvě praktického lékaře, ortopeda, rehabilitačního lékaře nebo neurologa zjistíte, že vaším problémem je tzv. VAS, neboli Vertebrogenní  Algický Syndrom. Tento termín není zcela správný a výstižný. Není totiž pravidlem, že bolest páteře, která vás trápí, musí nutně souviset s páteří samotnou. Poměrně častou příčinou je přenesená bolest z nemocného vnitřního orgánu. Dále může být postižena také svalová nebo nervová soustava.

Vždy musíme mít na paměti vliv reflexních změn, které jsou vyvolávány bolestivým podnětem. Reflexní změny se nejčastěji vyskytují na kůži příslušného segmentu (HAZ), na periostu (bolestivé body), ve svalech (svalový spasmus), ve vnitřním orgánu (porucha funkce) nebo v některém z pohybových segmentů páteře (omezení pohybu a blokáda). A jaké jsou nejčastější příznaky bolestivé páteře?

 

NEJČASTĚJŠÍ VERTEBROGENNÍ ONEMOCNĚNÍ

Cervikokraniální syndrom (CC syndrom)

Příznaky: často jednostranné bolesti hlavy, paroxysmální průběh (= intenzivní záchvaty se střídají s obdobím malých obtíží), blokády hlavových kloubů, blokády horní krční páteře.

• Cervikovestibulární syndrom, cervikální závrať, syndrom a vertebralis

Příznaky: bolesti hlavy, blokády krční páteře, porucha prokrvení v povodí a.vertebralis, polohová závrať, obtíže se zhoršují při záklonu a rotaci hlavy.

• Cervikobrachiální syndrom (CB syndrom)

Příznaky: bolesti v krční páteři se projikují do horní končetiny, nejsou porušeny šlachookosticové reflexy ani čití, bolestivé rameno a paže, blokády krční páteře, bolestivý úchop.

• Akutní ústřel krční páteře

Příznaky: blokáda krční páteře (nejčastěji vzniká přeležením v posteli), strnulá pozice hlavy při práci, antalgické držení hlavy (úklon a rotace), bolesti páteře vyzařující do týla, zvýšená bolest při aktivním pohybu, někdy doprovázeno zvracením.

• Chronické bolesti krční páteře

Příznaky: stálá bolest tupějšího charakteru s projekcí do ramen a týla, dysbalance krčního svalstva (m. trapezius), omezení dynamiky krční páteře, často doprovázeny degenerativními změnami na páteři.

• Kořenové syndromy na horní končetině

Příznaky: pásovitá bolest na horní končetině do prstů v příslušných dermatomech, často vyzařující z horní hrudní páteře mediálně od lopatky, snížené šlachookosticové reflexy porucha čití v daném dermatomu, někdy také snížení svalové síly. Ke zhoršení dochází při záklonu hlavy a rotaci ke straně. Pro názornost uvádíme nejčastější kořenové syndromy na horní končetině.

Kořenový syndrom C6 - bolest se projikuje v příslušném dermatomu do palce a ukazováku, snížený radio-pronační reflex.
Kořenový syndrom C7 - bolest iradiuje do středních prstů, snížený tricipitový reflex, oslabena extenze v loketním kloubu.
Kořenový syndrom C8 - bolest se projikuje do malíku a prsteníku, snížený reflex flexorů prstů, oslabena flexe prstů.

• Kořenové syndromy na dolní končetině

Příznaky: bolest v kříži, postupně se rozvíjí pásovitá bolest do dolní končetiny v příslušném dermatomu, snížené reflexy, porucha čití (hypestesie, hyperestesie), někdy také paréza daných svalových skupin. Příčinou bývá axiální tlak po výhřezu meziobratlové ploténky nebo osteofyty na páteři. Opět uvádíme nejčastější kořenové syndromy na dolní končetině.  

Kořenový syndrom L4 - bolest na přední straně stehna a vnitřní ploše bérce, často vyzařuje až k vnitřnímu kotníku, snížený patelární reflex, oslabena extense v kolenním kloubu a flexe v kloubu kyčelním.

Kořenový syndrom L5 - bolest jde po zevní straně stehna, stáčí se na přední stranu bérce na nárt až k palci, reflexy jsou zachovány, bývá oslabena dorsální flexe prstů (zvláště palce) a nohy. Pacient často zakopává a nepostaví se na patu.

Kořenový syndrom S1 - bolest jde po zadní straně stehna a lýtka do paty, snížen reflex Achillovy šlachy a medioplantární, oslabena plantární flexe. Pacient se nepostaví na špičku.

•    Bolesti v hrudní páteři

Příznaky: bolesti páteře, blokády meziobratlových kloubů, pásovitá bolest od páteře podél žeber.

 

PREVENCE BOLESTÍ PÁTEŘE

Je důležité si říci, že nemusíme bojovat až s problémy, které nás začnou sužovat a obtěžovat při vykonávání běžných denních činností. Můžeme začít bojovat mnohem dříve, kdy jsme relativně zdraví a máme touho tento stav udržet co možná nejdéle. V dnešní době je slovo prevence stále skloňovanější. Také při problémech a bolestech páteře existují jistá pravidla, které oddalují bolestivé stavy páteře. Dalo by se říci, že je to rovnou desatero činností, které je potřeba začít dodržovat co nejdříve. Zde je jejich krátký přehled.

1) Mějte přiměřený pohyb
2) Noste správnou obuv
3) Žijte zdravě
4) Posilujte břišní svaly a protahujte svaly zádové
5) Jezte vyváženou a pestrou stravu
6) Hlídejte si správnou tělesnou váhu
7) Nenoste těžké tašky
8) Dodržujte správný sed
9) Navštivte párkrát do roka svého fyzioterapeuta
10) Buďte v pohodě

Při dodržování těchto zásad pro vás bude o dost jednodušší žít kvalitní život bez bolesti. Nebudete muset užívat všelijaké výtvory farmaceutického průmyslu a bude vám prostě fajn. Pro někoho je ovšem tato cesta trnitější než polykání tablet. To už si však zvolí každý sám.

Odborník radí:

Pro zachování zdravých zad dodržujte zásady uvedené v desateru. Pokud se i přesto bolest dostaví, je nutné navštívit fyzioterapeuta, popřípadě neurologa, který stav vyhodnotí. Při prostých lumbalgiích, kdy bolesti vznikají při akutní blokádě, je nutná mobilizace daného pohybového segmentu. Pokud vznikne diskogenní bolest  (vzniká určitým stupněm postižení meziobratlové ploténky) nebo kořenová projekce do příslušného pohybového dermatomu (vzniká při útlaku nervových struktur vyhřezlou ploténkou, osteofytem, zúžením páteřního kanálu, spondylolistézou), je nutné se vždy na odborníka obrátit. Provede uvolnění měkkých tkání, mobilizaci, trakci, fyzikální léčbu a doporučí vhodné cvičení.Diskuze: Bolesti páteře

14.3.2014Dominika

Dobrý den, ctěla bych se zeptat, jestli se u bolestí páteře myslí bolesti svalů okolo páteře nebo je to způsobeno spojením jednotlivých obratlů, protože kost jako taková asi bolet nemůže. Nebo ano?

28.3.2014JT

Myslím, že to možné asi určitě je. Není přece žádné tajemství, že na kostech mohou vznikat nejrůznější kostní výrustky, které způsobují bolesti. V první řadě bych to však viděl na zkrácené svaly a vazy, dále svalové oslabení atd.

31.3.2014Dušan

Pokud někd řeší bolesti páteře tak má ve většině případech na mysli bolesti zad. Že by někdo řekl: "bolí mě páteř" a ve skutečnosti myslel kostní výrůstky na páteři, tak s tím jsem se ještě nesetkal...

26.4.2014Market

Tak tuto větu - bolí mě páteř, tu já používám dnes a denně... bolí mě již několik let, mám na ni dle rentgenu drobné osteofyty. Bolesti jsou i při nádechu, přo pohybu, bolí i ramena, žebra, klíční kosti...nic příjemného a nevím, kam to až zajde... u lékaře jsem moc nepochodila, nikam mě neposlal, jen na rhb cvičení, které stálo za prd... pokud nárůstky nebudou tlačit na nějaký nerv, že by mě to omezovalo např. v chůzi nebo pohybu končetin, nikdo s vámi nic neudělá... tak že trpím dál a říkám - bolí mě páteř...

12.5.2014Agáta

Vím přesně o čem mluvíte. Bolesti páteře postihují i moji maminku. Občas má světlé dny a někdy se nemůže ani hnout jak jsou bolesti silné...

9.6.2014Simona

Když jsem si přečetla nadpis diskuze "bolesti páteře", nebylo mi úplně jasné o co jde a měla jsem pocit, že zřejmě půjde o klasické bolesti zad, ale když to tak čtu, je mi to více než povědomé. Jak píše Market, také mi nalezly osteofity na páteři a potíže mám podobné, jen neříkám bolí mě páteř, ale záda. Nikomu bych to nepřála :(

14.8.2014jogín

Cvičte jógu, fakt mi to pomáhá

11.11.2014Ila

market já to mám podobné taky mám nárůstky a bolesti zad stále se opakujicí papa

19.12.2014Míla

Dobrý den, taky mám problémy s bolestí zad. Dost sportuji, takže při tom i dělám strečing. Mám dost stresové zaměstnání. Může to být způsobeno tím?

29.12.2014Radim

@Míla třeba máte skřípl nerv nebo děláte nějaký špatný pohyb, který nesvědčí vašim zádům, nebo je přetěžujete. Vyhledal bych lékaře nebo fyzioterapeuta, aby se na vás podíval.

29.12.2014Klára

Můj přítel tvrdí, že na bolest zad je nejlepší cvičit, ale když chodím na jogu, tak cvičitelka doporučuje některé pozice neprovádět, pokud je to nepříjemné. A obzvlášť když máš na páteři výrustky...to si nemyslím, že se ideální cvičit. Důležité je podle mě jít za doktorem.

2.1.2015JarkaD

@Míla Určitě to může být stresem a přetížením. I třeba zimou. člověk stahuje křečovitě ramena k uším a z toho může být i zablokovaný krk a z toho se to může řetězit až ke kostrči. Já vidím u sebe, že v zimě musím častěji chodit na masáž. Ale pokud jst moc ve střesu, máte větší spotřebu vitamínů. Tak si kupte nějaký doplněk stravy.

5.1.2015Míla

Asi ano. Tím stresem to hodně bude. Teď toho mám opravdu nad hlavu. Musím si brát prášky na spaní, abych vůbec usnula :/ Kamoška mi už taky říkala, abych víc jedla, jenže to moc nejde :( Jaké doplňky bych měla koupit?

6.1.2015JarkaD

@Míla Tak třeba přímo na ty narušené nervy je revitanerv. Moje maminka ho používala když měla skříplý nerv a vystřelovalo jí to až do ruk. Je to kombinace vitaminů B a ještě dalších. A ještě bych k tomu přidala céčko, toho není nikdy málo ;) a přebytek vyčůrate kdyžtak :D

14.1.2015Peťula

Dobrý den, už jsem tu jednou ptala v jiné diskuzi, ale bylo málo odpovědí, tak zkouším v této skupině. Brní mi nohy což je dost nepříjemné. Doktorem mi bylo doporučeno užívat doplněk stravy revitanerv po dobu zhruba tří měsíců. Není to zbytečně moc dlouho?? Vidím že vaše maminka to taky uživala jak dlouho to brala?

15.1.2015Majda

Ahoj Peťule, nevím jak dlouho bys měla brát tu medikaci, ani jestli je určená na bolesti páteře, ale co se týče toho brnění, tak by si určitě měla zajít i k jinému neurologovi a ověřit si diagnózu. Moje švagrová má roztroušenou sklerózu a přesně takhle to začínalo. Brnění končetin je jeden z nejčastějších příznaků :(

1.1.2016Hela

+Ráda bych se zeptala na problém, který mě postihl. Před několika dny mě začaly bolet svaly nohou od pasu a stehen až k lýtkům. Když je podepřené zvednu při ležení na zádech, tak bolest zůstává v klidu i pohybu. Nohy nejsou oteklé. Křeče nemám, cítím všechny prsty, klouby nebolí, pocit jako namožené nohy. Děkuji za odpověď.

5.1.2016Jitka Kobrová

Dobrý den, Helo. Vámi popsané obtíže by bylo vhodné ještě doplnit o klinické vyšetření pomocí Mechanické Diagnostiky a Terapie dle McKenzie, aby šlo s určitostí říci, že příznaky které cítíte jsou od zad, resp. bederní páteře. McKenzie metoda je nejspolehlivější cesta, jak rozlišit příčinu takovýchto obtíží. Pro více informací můžete navštívit http://www.mckenziemetoda.cz/

15.2.2016Renata

Ahoj, take me to uz nejaky cas trapi a zadny prasek mi nato moc nezbaira, poradili by jste mi prosim neco?

25.2.2016Nikola

Mam doma na tyhle pripady ataralgin, tady se doctes naco vse je dobry - ataralgin.cz

11.12.2020Theorie

Will Amoxicillin Treat Bacterial Vaginitis Cheelpkeve <a href=https://xbuycheapcialiss.com/>generic cialis from india</a> galritle cialis impotencia disfuncion erectil

3.4.2021tadalafil pills

generic tadalafil 40 mg https://elitadalafill.com/ what is tadalafil

4.4.2021vardenafil cheap

levitra generic vardenafil https://vegavardenafil.com/ vardenafil vs tadalafil vs viagra which gives better erection?

7.4.2021alprostadil 250mcg urethral supp

alprostadil injection https://alprostadildrugs.com/ alprostadil pellets

7.4.2021buy sildenafil online australia

sildenafil 50mg price australia https://eunicesildenafilcitrate.com/ sildenafil tablet online india

5.5.2021Theorie

<a href=http://vslevitrav.com/>levitra for sale

23.5.2021chloroquineorigin

hydroxychloroquin chloroquine phosphate brand name <a href=" https://chloroquineorigin.com/ ">chloroquine diphosphate </a> hydroxychloroquine https://chloroquineorigin.com/ - chloroquine phosphate brand name

29.5.2021ScoppyMic

<a href=http://vslasixv.com/>can i buy lasix from canada

3.6.2021tadalafil generic

tadalafil cvs <a href="https://elitadalafill.com/">tadalafil sublingual</a> cost tadalafil generic

4.6.2021cialis

tadalafil vs vardenafil <a href="https://elitadalafill.com/">cialis pills</a> tadalafil side effects

7.6.2021cheapest tadalafil cost

sanafi <a href="https://tadalisxs.com/#">tadalafil online</a> tadalafil overdose

8.6.2021malarone

what is hcq drug <a href="https://hydroxychloroquinex.com/#">aralen uk</a> hydrochloraquine

15.6.2021ScoppyMic

<a href=https://vsprednisonev.com>buy prednisone

17.7.2021ScoppyMic

<a href=https://vsnolvadexv.com/>purchase tamoxifen citrate online</a>

4.8.2021ScoppyMic

<a href=https://cialiswwshop.com/>generic 5mg cialis best price</a>

8.8.2021long term effects of plaquenil

cloraquinn https://chloroquineorigin.com/# hydroxychloroquine

25.8.2021ScoppyMic

<a href=http://cialiswwshop.com/>cialis for sale online</a>

14.10.2021cialis online

cialis 20mg <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis online</a>

23.10.2021cialis alternative

cialis alternative <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis without a doctor prescription</a>

27.10.2021cialis support 365

<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis support 365</a> cialis price

2.11.2021buy cialis usa

cialis alternative <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis black is it safe</a>

5.11.2021cialis pills

cialis pills https://cialiswithdapoxetine.com/

9.11.2021generic cialis

cialis online <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">buy cialis usa</a>

12.11.2021cialis black is it safe

<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis tadalafil & dapoxetine</a> buy cialis online

16.11.2021buy cialis online

<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cheap cialis</a> buy cialis online

22.11.2021cialis online

https://cialiswithdapoxetine.com/ generic cialis

26.11.2021cialis dosage

<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis tablets</a> cheap cialis

3.12.2021cialis dosage

cialis generic <a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis tablets</a>

7.12.2021cialis support 365

<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis tadalafil & dapoxetine</a> buy cialis usa

19.12.2021cialis support 365

<a href="https://cialiswithdapoxetine.com/#">cialis dosage</a> cialis 20mg

28.12.2021cialis 20 mg

cialis dosage https://cialiswithdapoxetine.com/

7.2.2022shoutsMisse

<a href="https://stromectoleth.com/">buy ivermectin for humans uk </a>

11.2.2022shoutsMisse

<a href="https://stromectoleth.com/">ivermectin 9 mg </a>

8.5.2022ctwgcl

hcqs 200 https://keys-chloroquinehydro.com/

16.5.2022annowheni

Oochwf https://newfasttadalafil.com/ - buy cialis pills Gajisw Cephalexin Dog No Prescriptions <a href=https://newfasttadalafil.com/>generic cialis cost</a> vaccinations Fgueqs Szvhec https://newfasttadalafil.com/ - Cialis Hrvyfy Alli 60mg

1.6.2022zvnlszzr

<a href="https://erythromycin1m.com/#">azithromycin vs erythromycin</a> how to apply erythromycin

5.6.2022Snurnerry

Indian Pharmacy Tramadol https://newfasttadalafil.com/ - Cialis Propecia Paypal Prescription <a href=https://newfasttadalafil.com/>cialis tadalafil</a> https://newfasttadalafil.com/ - Cialis Cialis Vergleich Levitra PcivruVložit příspěvek