BOLESTI HLAVY

emicrania1Primární bolest nejčastěji nesouvisí s žádným jiným onemocněním a vyskytuje se samostatně. Nejčastěji se projeví jako reakce na nějaký předem neidentifikovatelný podnět. Mezi primární bolesti hlavy je řazena migréna, tenzní bolest hlavy nebo cluster headache.  Bolest hlavy je v tomto případě primárním projevem nemoci.

Oproti tomu sekundární bolesti hlavy vždy souvisí s onemocněním nějakého z vnitřních orgánů lidského těla nebo jiného onemocnění organismu. V takovémto případě je bolest hlavy vnímána jako průvodní projev nemoci. Velmi často je bolest hlavy doprovázena tzv. tinnitem, což je pískání v uších. Kdo se ještě nikdy s bolestmi hlavy nesetkal, nedokáže se asi přesně vcítit do kůže člověka, který právě trpí migrénou. Jaké vlastně mohou být příčiny bolesti hlavy?

 

PŘÍČINY BOLESTI HLAVY

Rozeznat tu opravdovou příčinu bolesti hlavy je opravdu velmi složité a často k takovéto diagnostice vede cesta přes velké množství vyšetření s využitím těch nejmodernějších zobrazovacích metod. Jsou ovšem i případy, kdy ani tyto nejmodernější technologie příčinu určit nedokážou.

Mnoho nemocí je doprovázeno bolestí hlavy. Z těch nejčastějších je to asi rýma, různé druhy infekcí, záněty zubů, nervů nebo mozkových blan. Bolest hlavy je také symptomem u nejrůznějších onemocnění pohybového aparátu. V těchto případech bolest odezní po odstranění problému na těle. Velmi častá je tenzní bolest hlavy, kdy organismus negativně reaguje na náhlý pokles energie, strach, úzkost, stres nebo únavu.

Asi nejčastějším onemocněním, které je spojováno s bolestí hlavy migréna. Jedná se o nepřesně vymezenou a velmi intenzivní bolest hlavy. Příčiny i projevy této nemoci jsou velmi individuální a každý na ni reaguje po svém. Mohou se na ní podílet blokády a ztuhlost krční páteře, bolesti ramenních kloubů nebo obecně problémy s krční páteří. Není ovšem vyloučeno, že člověk nemůže dostat migrénu například po požití některých specifických potravin. Mezi ně se řadí čokoláda, slané arašídy, kořeněná jídla, rajčata, citrusové plody nebo třeba káva a alkohol. Po požití některé z těchto látek může dojít ke změně hladiny hormonů v těle ataké může klesnout glykemická křivka. Naopak z vnějších faktorů jsou za původce migrény považovány hluk, třepotající se světlo nebo třeba míhající se předměty při cestě vlakem. Je důležité dodržovat pár pravidel jako je dostatek spánku, eliminace stresu, adekvátní zátěž, atd.

 

PROJEVY BOLESTI HLAVY

Nejčastější projevy bolesti hlavy jsou:

•    Tupá, rozpínavá bolest hlavy, tlak v temeni nebo týlu
•    Motání hlavy
•    Snížená koordinace
•    Nutkání ke zvracení
•    Špatná soustředěnost
•    Výpadky paměti
•    Potíže s artikulací, ztuhlost obličejových svalů
•    Ztuhlost svalů v okolí ramenních kloubů, šíjových svalů a svalů v okolí páteře
•    Nepříjemný pocit při dotyku kůže
•    Bolest očního pozadí

Nepodceňujte bolesti hlavy a nestyďte se s nimi navštívit lékaře či jiného odborníka. Bolest hlavy silně ovlivňuje psychický stav postiženého. Opakované bolesti hlavy mohou člověka dovést až k sebevražednému jednání.

 

LÉČBA BOLESTÍ HLAVY

Na bolest hlavy se samozřejmě nabízí užití některého prášku proti bolesti. Jedná se o lék první volby, ale zároveň je třeba mít na paměti, že drtivá většina farmak má nežádoucí vedlejší účinky. Využití analgetik doplněné o dostatek spánku a tekutin je dobré využít při akutních bolestech hlavy. V případě, že je vaše bolest hlavy chronického charakteru, snažte se o řešení dlouhodobější.

Při migrenózním záchvatu je možno užít taktéž některého z analgetik, ovšem nabízejí se také antimigrenika, které jsou v tomto případě lepší. Kromě léků je dobré dodržovat klidový režim, spánek, obklady atd. V případě zvracení může dojít k uvolnění tenze. Někdy je vhodné vyvolat zvracení uměle. V případě, že nezvracíte, můžete vyzkoušet teplý slazený čaj nebo kávu.

V případě bolestí hlavy souvisejících s páteří je na místě vyhledat certifikovaného ověřeného fyzioterapeuta, který vám s vaším konkrétním problémem většinou dokáže pomoci. Nezapomínejte také na dostatečnou pohybovou aktivitu odpovídající vašemu zdravotnímu stavu.

Kromě degenerativních změn na páteři mohou být bolesti hlavy způsobeny například chybným stereotypem sedu v práci. Při takto špatném sedu může docházet k přetěžování některých svalových skupin nebo k blokádám hlavových kloubů, popř. krčních a hrudních obratlů. Někdy je bolest hlavy spojena s blokádou některého z prvních čtyř žeber. Všechny tyto výše jmenované problémy vám může pomoci vyřešit dobrý fyzioterapeut, který po krátkém vyšetření dokáže určit, zda se ve vašem konkrétním případě jedná o některou z těchto příčin. Využitím nejmodernějších poznatků neustále se vyvíjejícího se oboru fyzioterapie vám může pomoci od bolesti.

Dále už záleží jen na vás, zda začnete k životu přistupovat aktivněji a zbavíte se obtíží dlouhodobě nebo budete čekat na další bolestivou epizodu, která na sebe při nezměněném přístupu nenechá dlouho čekat.Diskuze: Bolesti hlavy

24.2.2014Klára

Dobrý den, je mi 22 let a už asi tak od 13ti trpím na silné bolesti hlavy. Už si opravdu nevím rady. Zkoušela jsem snad všechno, byla jsem u mnoha lékařů včetně neurologa a nic. Nejhorší je to, když mám periodu, to kolikrát ani nemohu vylézt z postele, tabletky samozřejmě nepomáhají. Vím o sobě že jsem migrenik, ale chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte nějakou zkušenost alespoň s nějakou léčbou. Někdy jsou bolesti tak silé, že je mi až do breku. Často mě bolí jen jedna půlka hlavy, což je snad ještě nepříjemnější než kdyby mě bolela hlava celá. Díky kdyby něco.

26.2.2014Zdeňka

A poslala vás ta neuroložka na magnetickou rezonanci?

27.2.2014Klára

Ne...to neposlala. Akorát jsem nějakou dobu vyplňovala takový jako kalendář, kde jsem poznamenávala kdy mě bolela hlava a kdy to začalo a jak intenzivní bolest byla atd. Přišlo mi to zvláštní, ale myslela jsem že ví co dělá.

28.2.2014Jituš48

Dobrý den, dlouho jsem trpěla na migrény, ale jakmile jsem se na doporučení své lékařky vysadila hormonální antikoncepci, bolesti začali pomalu odeznívat až nakonec zmizely úplně. :-)

3.3.2014Klára

Děkuji za typ, určitě se na to přeptám až půjdu na kontrolu. Ikdyž podle mých zkušeností a takových těch obecných doporučení, se tvrdí, že velké změny migrenikům neprospívají, bojím se aby to nebylo ještě horší.

20.3.2014Lucka

Já jsem také migrenik a vysazovat antikoncepci podle mě není nejlepší nápad, jak jste podotkla, velké změny jsou nežádoucí. Nejspíš to může být individuální, ale být vámi, raději bych se o tom poradila s vaším neurologem.

21.3.2014Dušan

Pokud trpíte bolestmi hlavy, tak si zajděte za svým fyzioterapeutem ať s vámi udělá pár retrakcí...

23.3.2014Klára

Co je retrakce?

31.3.2014Dušan

Zeptejte se svého fyzioterapeuta! Teď vážně - retrakce se ve fyzioterapii používá právě při bolestech hlavy. Jde o takový jednoduchý cvik (který si můžete cvičit sama), kdy máte rovnou hrudní páteř a horizontálně pohybujete hlavou směrem dozadu (například do podložky). Schválně to vyzkoušejte:-)...

14.4.2014Jana

Dobrý den, v poslední době mě trápí takové náhlé pichlavé bolesti hlavy. Nevím si rady co s tím a zajímalo by mě, jestli je to vůbec normální. Občas mě píchne na jednom místě na hlavě, jakoby mi tam zajela dlouhá ostrá jehla a pak se to několikrát opakuje a nakonec to samo přejde. Máte to také občas, jsou takové bolesti hlavy normální???

28.4.2014Líba

Dobrý den Jano, takové bolesti hlavy mi připadají povědomé, ale stejně si myslím, že byste měla zajít k neurologovi. Takovéto bolesti by mohly znamenat i poměrně katastrofickou diagnózu (ne že bych vás chtěla strašit). Jistota je jistota...

29.4.2014Simona

Já mám občas obdobné bolesti hlavy. Nejsou sice tak intenzivní jak pospisujete Jano, ale mám je také. Stejně jako vy jsem z nich trochu nervózní, tak jestli půjdete na vyšetření, podělte se s námi jak vám výsledky dopadly. Simona

4.6.2014Alena

Dobrý den, poradíte mi prosím? poslední dobou, cítím každý večer jen jednu půlku hlavy. Docela hodně to bolí, tak tupě a palčivě, prášky mi nepomáhají a přejde to vždy až když se z toho vyspím. Nevíte o co jde? K lékaři se mi s tím nechce, nejspíš to bude prkotina :D

16.7.2014Lola

Já bych vám rozhodně doporučila návštěvu neurologa. Nechci dělat rychlé závěry, ale bolest jedné strany hlavy je charakteristická například pro migrénu a jestliže migrénou trpíte, měl by vás vidět lékař.

21.7.2014Tomáš

Dobrý den, mám dotaz, moje přítelkyně už nějakou dobu trpí poměrně silnými bolestmi hlavy. Projevují se zejména odpoledne a trvají dokud se z nich nevyspí. Prosím poraďtě mi, už ani ibuprofen jí nezabírá, co pro ni mohu udělat?

22.7.2014:-)

Zkuste jí koupit kytku:-)...

23.7.2014Tomáš

Zajímavá rada :), ale bohužel si myslím, že potíže jsou poněkud jiného charakteru. Je časově hodně vytížená a pracuje víc jak deset hodin denně. Málo spí a šéf na ni hodně tlačí, občas si nosí i práci domů. Takže mě napadlo, že bolesti hlavy pramení z přepracování, ale to jí asi nebudu schopen pomoci už vůbec...Co myslíte? Máte někdo podobné zkušenosti??

24.7.2014Simona

ahoj, ja mam podobnou zkusenost. Hlava me taky bolela jako strep a bylo to rozhodne z prepracovani, bolela me dokud jsem si nevzala volno, coz byla za hodne dlouhou dobu, dokonce jsem premyslela o navsteve neurologa, myslela jsem si ze mama migrenu, kazdopadne to dopadlo dobre, ted me hlava neboli a pracuju jako normalni clovek, tak by mozna chtelo rict pritelkyni aby zvolnila.

28.7.2014Lucka24

Ahoj, měla bych dotaz, poslední dobou mě často bolí hlava. Jsou to takové zvláštní bolesti, není to jako z únavy nebo tak, spíš je to taková tenze nejpříjemná, nevíte někdo???

29.7.2014Dušan

Těch příčin může být celá řada, pokud vás to nepřejde, tak si raději zajděte k fyzioterapeutovi...

14.10.2014Filip

Dobrý den, měl bych otázku, v poslední době pociťuji poměrně silné bolesti hlavy. Cítím je jakoby v oblasti tváří, za očima a v oblasti čela, napadlo mě tedy, jestli nemůže jít o bolesti způsobené ucpanými dutinami, přestože nemám klasickou rýmu, co myslíte?

15.10.2014Cindy

Tak já myslím, že je to dost dobře možné. Bolest hlavy můžou způsobovat i menší důvody než jsou ucpané dutiny. Měl byste zajít na orl, zvlášť jestli s tím máte nějaké zkušenosti. Já mám a punkci dutin bych vám nepřála!

27.10.2014Linda

Dobré odpoledne, zajímalo by mě, jak dlouho jste pociťovali nejdéle bolesti hlavy z dehydratace. Dnes ráno to přišlo a ikdyž už jsem vypila několik litrů tekutin, pořád mě bolí hlava :(

29.10.2014JD

Ahoj Lindo, já mívám bolesti hlavy z dehydratace celý den. Většinou si v závěru musím dát prášek proti bolesti nebo se z toho vyspat, takže asi nemusíte mít strach :-)

30.10.2014Dandy

Mě tedy bolesti hlavy trápí když to přeženu s kávou nebo s kofeinem obecně a pak samozřejmě po větší konzumaci alkoholu, není to teda nic moc, ale je to již zmiňovaná dehydratace, která se dá nějak zvádnout :)Mě by třeba zajímalo co pijete? Mě totiž voda moc nebaví a limonády by se pít neměly, dík :)))

5.11.2014....

Já mám nejraději čaje. Na bolesti hlavy je teda nejlepší voda s citrónem, ale čaj s citrónem je taky fajn, doplníte tekutiny a zároveň vitamín C :).

10.11.2014Eleanor

Řekla bych, že na bolesti hlavy je nejlepší spánek, jistě, hodně tekutin, čaje a vitamín C mohou také pomoci, ale spánek je nejlepší lék, téměř na všechno, problém nastává v případě, že nelze kvůli bolesti usnout, to je pak velký problem. Nejlepší je spolknout prášek a modlit se aby bolesti hlavy přešly :(

7.1.2015Sirael

Ahoj,poslední dobou se hodně stresuji. Mám zkoušky a ještě ke všemu doháním resty v práci, nejsem si sice jistá jestli je to tím, ale trápí mě teď velké bolesti hlavy. Obvykle se s nimi rovnou po ránu vzbouzím. Každý večer usínám a čekám, že mě bolesti hlavy přejdou, ale pořád se vrací. Prášek vždy na chvíli zabere, ale bolesti se stejně vrátí. Nevím jestli je k něčemu psát tohle do diskuze a jestli mi vůbec někdo poradí, ale než se vydám k lékaři, chci se zeptat, jestli to také někdo zažil. Děkuji...

8.1.2015Iva

Ahoj Sirael, bolesti hlavy které popisujete, jsou mi moc dobře známy. Mám je obvykle každé zkouškové období, kdy se každé ráno budím v osm a až do usnutí se učím, to znamená třeba do jedné hodiny ráno. Když tenhle "režim" opakuji denně celý týden, trpím na bolesti hlavy od rána až do večera celý týden. Jediné co pomůže je tableta, ale jen ta chvíli a pak samozřejmě konec zkouškového, kdy se přestává člověk učit. Žádný stres, je to normální

25.1.2016Hela8

Mě pořád taky bolela hlava chodila jsem s tím i za doktorem a neurolog mi řekl že to mám od krční páteře, a řekl že si mám dávat pauzy a nesedět v kuse za stolem a koupit si Ataralgin, že to sice není na předpis, ale že ten by mi měl pomoct, že pomáhá od bolesti a jde i po příčině té bolesti, a ten jediný mi teda opravdu proti bolesti pomáhá.

28.1.2016Klárka1

Mně právě běžný prášky jako ibalgin nepomáhají takže sháním něco jinýho...ten ataralgin zabírá hned a vždy?

29.1.2016Hela8

Mně zabere vždy a hned, on má myslím nějak zrychlený nástup díky kofeinu nebo tak nějak, pomáhá mi i když mě bolí přímo krční páteř, jsem vážně ráda, že je, protože kolikrát bych nemohla existovat bez toho.

31.1.2016Klárka1

Aha to zní dobře,tak děkuju skočím si pro něho do lékárny

15.2.2016Vilma

A nemuzete to mit od krcni patere? Take me od toho casto bolela hlava

25.2.2016Bara

Mate sedave zamestrani?

1.4.2016Marcela Marková

Bolesti hlavy mají mnoho příčin. Nedostatečný pitný režim, úrazy, blokády zejména hlavových kloubů, jednostranná zátěž, vynucené polohy ve spánku, svalové dysbalance, plochonoží, kostrčový syndrom, nádorová onemocnění. Vždy je nutné vyhledat odborníka, který zjistí příčinu bolestí. Analgetika a jiná léčiva pouze tlumí důsledek. Přeji pěkný den. M. Marková

9.5.2019Daniel Filip

Dobrý den mám problém už přes tři měsíce a jde konkrétně o to že mě denně bolí hlava mám zalehlé uši + tinnitus ale nevnímám to že by jsem hůře slyšel jen se mi motá hlava a připadám si malátný a každý den unavený a zmatený ..pomozte prosím (( nedá se s tím normálně fungovat ...

13.5.2019 BTereza Hochmanová, Rehabilitace Rehasport

Dobrý den, Danieli,bolesti hlavy mají mnoho příčin jak je již zmíněno výše, opravdu by to chtělo vyhledat odborníka, podle mého se bude ale jednat o blokádu krční páteře, pokud jste z Prahy můžete se objednat k nám na rehabilitaci zde: http://rehabilitace.rehasport.cz/praha/ kde vám rádi pomůžeme se těchto problému zbavit.

27.5.2021Kimbume

<a href=http://ponlinecialisk.com/>tadalafil generic vs cialis

14.6.2021Kimbume

<a href=https://vsviagrav.com>viagra without

26.6.2021Kimbume

<a href=http://vsnolvadexv.com>buy tamoxifen online

15.7.2021Kimbume

<a href=https://priligyset.com/>dapoxetine</a>

1.8.2021Kimbume

<a href=http://cialiswwshop.com/>cialis online pharmacy</a>

13.9.2021Ammy

Na bolest hlavy jsem trpěla dost. A musím říct, že už mě to i obtěžovalo, omezovalo a vyčerpávalo. No, hledala jsem, zkoušela a nakonec mi do oka padl tento doplněk stravy https://www.nustore.cz/hericium-extract-100-kapsli-nupreme/. A musím říct, že konečně... Konečně něco, co mi poholo :) Takže doporučuju.

19.10.2021Linda

Ahoj, jak se to hericium bere? Najdu potřebné info na nustore.cz? Nebo můžeš to popsat? :)

24.4.2022Běla

Bolestí hlavy mě zbavila bikram yoga.Chodím čtyřikrát týdně a cítím se skvěle.Jen to oblečení je děs,strašně se potím.Narazila jsem na dragonflybrand.com mají tam oblečení s elastanu s lycrou má s tím někdo zkušenost?

26.4.2022Kopretina

Dobrý den máte prosím zkušenost s brýlemi z luxbryle?

26.4.2022Hanah

Bělo pořídila jsem tu tyhle legíny https://cs.dragonflybrand.com/kolekce/leginy/produkty/yoga-leginy-spandex-lisa A nedám na ně dopustit

29.4.2022Dominika

Na bolesti hlavy mi nepomáhaly ani prášky ale co se mi osvědčilo tak tato tinktura https://www.canamana.com/cbd-strawberry-tincture-10ml/

1.5.2022Pavlína

Dominiko dívala jsem se že ta tinktura je na více věcí, mám celkem bolestivou ms tak že bych taky zkusila..prášky mi na to vůbec nepomáhají a jsem vždycky úplně nepoužitelná :/

5.5.2022Kudlanka

Bělo za mě s dragonflybrand.com taky bezvadná zkušenost.Všechno je české výroby a co jsem si tu objednala tak kvalitní.

5.5.2022Vincentka

Kopretina: Nedávno jsem tu objednávala tyhle sluneční brýle https://luxbryle.cz/cs/premium/603-1965-damske-slunecni-bryle-daniela.html#/5-barva-seda a u mě spokojenost maximální

8.5.2022Běla

Díky moc za reakce. Objednala jsem tu tílko a kraťásky,už jen čekám až mi to přijde. Ještě asi přiobjednám časem nějaké legíny, ty mají taky moc pěkný

8.5.2022Kopretina

Vincentko ty brýle mají moc pěkný design i ta cena je krásná i když to u všech brýlí tady. Já váhám mezi třemi a nemůžu se rozhodnout ale to jsem celá já :D

18.5.2022Dominika

To moc dobře znám, mám to tak s tou hlavou. Jak mě to chytne tak nejsem schopná nic udělat, takže jsem ráda za tinkturu

21.5.2022Jana

Dominiko a ta tinktura od canamana se kape přímo do pusy?

25.5.2022Stáňa

Vincentko sluneční brýle mám taky z tohoto eshopu. Obyčejně když jdu někam do obchodu tak si nejsem schopná vybrat to co by se mi líbilo, ale luxbryle má supr nabídku

25.5.2022Dominika

Je to na vás, je možnost ji přimíchat do pití nebo do nějakýho jídla ale já si to nakapu pod jazyk a je to. Pro mě je to přijatelnější než to do něčeho míchat :)

7.6.2022Olik

Stáňo jste spokojená i s kvalitou brýlí odtud?

12.6.2022Stáňa

Jo jo jsem moc spokojená. Brýle jsou vážně super po všech stránkách

18.6.2022Domča

ahojky já už si brýle jinde než na luxbryle neobjednávám. Jsem moc spokojená

20.6.2022Ilona

Dominiko jak dlouho u vás prosím trvá než přijde nějaká úleva po nakapání?

25.6.2022Dominika

Ahojky uleví se mi vetšinou během pěti minut. Nejdýl to u mě trvalo tak deset minut než jsem cítila úlevu :)

28.6.2022Ilona

Tak rychle? A berete nějak pravidelně preventivně nebo jen když přijde problém?

29.6.2022Novotná

Domčo moc se mi líbí design těch slunečních brýlí, za jak dlouho vám odtud přišly? Že bych ještě před dovčou objednala jedny

30.6.2022Dominika

Ne pravidelně určitě ne ale když mě to chytne tak si dám a je to ok :)

30.6.2022Mia

Ahoj, já teda přidám svůj tip. Já jsem toho zkoušela opravdu hodně a co mi pomohlo, to je tahle bylinná směs https://www.topvet.cz/doplnky-stravy/bylinne-extrakty-tobolky/60995-migreen. S tou jsem teda spokojená moc :)

1.7.2022Vanyska

Aha, super, díky moc. Já teda topvet neznám, ale na ten shop rozhodně mrknu. Za jak dlouho jsi cítili účinek?

1.7.2022Petra Koriskova

Děkuji moc za info. Já teda taky s bolestí hlavy bojuju. Tak jsem ráda, že mám info, co by mi mohlo pomoc. Koupím, zkusím a dám info :)

29.7.2022Amélie

Díky za tip na oblečení dragonfly holky. Na pilates u v ničem jiným nechodím

3.8.2022Vanda

Amélie taky bych chtěla dobrý oblečení na pilates. S tou značkou jste tedy spokojená? Co jste tu objednala na cvičení?

15.8.2022Amélie

Vando jsem nejspokojenější. Mám dvoje kraťásky a tílko

29.8.2022Veronika

Ahoj, na ten topvet urči koukni a ten migreen si kup :) Je super, mě pomohl moc. Asi jako jediný produkt, který jsem na tu bolest hlavy zkoušela.Vložit příspěvek