Pálení žáhy – příznaky, důsledky a faktory vzniku

Pyróza neboli pálení žáhy je nepříjemný až bolestivý pocit za hrudní kostí. Pálení žáhy je hlavním příznakem refluxní choroby jícnu, která je způsobena tzv. patologickým gastroesofageálním refluxem, což je opakovaný návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu. Může se vyskytovat i návrat žaludečního obsahu přímo do krku (do hltanu či dutiny ústní), tzv. regurgitace. Mezi méně časté příznaky (u závažnějšího poškození) pak patří nepříjemný pocit při polknutí (tzv. dysfagie), nebo i bolest při polykání (tzv. odynofagie), pocit cizího tělesa (knedlíku) v krku a říhání. Vzácněji se vyskytují i příznaky jako častější infekce dýchacího ústrojí, zvýšená kazivost zubů a zápach z úst. Pálení žáhy je velmi časté, polovina populace má s tímto pocitem zkušenosti. 35-45% osob pálí žáha alespoň jednou za měsíc, 4-7% lidí trápí pálení žáhy každý den. Kyselý žaludeční obsah poškozuje sliznici jícnu, která na rozdíl od sliznice žaludku není na takové agresivní prostředí připravena. Vznikají povrchová poškození sliznice (eroze) a vředy (ulcerace). Může dojít až ke krvácení, které vyžaduje akutní léčbu a neodkladnou hospitalizaci. Při chronickém dráždění dochází k zánětu (tzv. refluxní esofagitidě). Chronický zánět se může jizvit a vytvořit stenózu – zúžení dolní části jícnu. Ve vzniku refluxní choroby jícnu projevující pálením žáhy se uplatňuje agresivita vracejícího se žaludeční obsahu (hlavně žaludeční kyseliny), anatomické a funkční faktory (přítomnost tzv. hiátové hernie neboli brániční kýly, špatná funkce dolního jícnového svěrače,…) a zevní prostředí (některé potraviny a léky, velké zatížení břišního lisu apod. – více viz níže Jak se bránit pálení žáhy).

Proč rozhodně nepodceňovat pálení žáhy

Pálení žáhy není rozhodně radno podceňovat. Postupem času se totiž může vyvinout tzv. Barrettův jícen, což je prekanceróza (předstupeň rakoviny). Z něj se může vyvinout adenokarcinom jícnu. Tento zhoubný nádor má velmi špatnou prognózu – pět let po diagnostice tohoto nádoru přežívá jen 15-20% pacientů. Barrettův jícen je přitom poměrně častá komplikace – 10% pacientů s refluxní chorobou jícnu dospěje k tomuto předstupni rakoviny. Při Barrettově jícnu dochází k tomu, že původní výstelka jícnu (tzv. dlaždicový epitel) je nahrazena výstelkou, která se normálně vyskytuje ve střevě (tzv. cylindrický epitel, jedná se o intestinální metaplázii).

Pálení žáhy a záměna s infarktem a bolestí zad

Bolest na hrudi způsobená pálením žáhy se může zaměnit se srdečními problémy (infarktem myokardu). Dále pálení žáhy může imitovat bolesti zad – bolesti hrudní páteře. Při příznacích mimo jícen se pomýšlí i na postižení dýchacího ústrojí – tracheitidu (zánět průdušnice) a astma.

Jak se bránit pálení žáhy

V boji proti pálení žáhy jsou důležitá dietní a režimová opatření. Pálení žáhy zhoršuje zvýšená kyselost žaludečních šťáv (nižší pH). Potraviny, které překyselují žaludek nebo zhoršují funkci dolního jícnového svěrače, je vhodné omezit či vyloučit. Mezi ně patří například černá káva, alkohol, čerstvé bílé pečivo, buchty (kynutá jídla), citrusové plody, cola, perlivé nápoje, kyselé džusy, čokoláda, česnek, cibule, mák a máta. Poslední jídlo by měl pacient sníst nejpozději 2 hodiny před usnutím. Lepší je jídlo rozložit do více dávek (jíst častěji, ale menší porce). Doporučuje se spát s podloženou hlavou těla (o 15-20 cm) – spát s více polštáři nebo v polosedě. Obzvláště těsně po jídle je vhodné vyvarovat se aktivitám, při kterých člověk zapojuje břišní lis – typicky se tedy vyhnout předklonu, dále posilování a úpolovým sportům. Vhodné je též zhubnout a přestat kouřit.

Co na pálení žáhy – první pomoc a dlouhodobá léčba

Ke krátkodobé úlevě od pálení žáhy slouží antacida. Antacida neutralizují žaludeční obsah, ale jsou spíše první pomocí na úlevu od symptomů. Nejedná se o léčbu, antacida totiž neřeší příčinu pálení žáhy, nejsou tedy vhodná pro léčbu chronických obtíží. Nejběžněji používanými léčivy řešící pálení žáhy jsou tzv. inhibitory protonové pumpy. Inhibitory protonové pumpy snižují tvorbu žaludeční kyseliny (protonová pumpa dodává do žaludku H + , snižuje tak pH; inhibitory protonové pumpy snižují množství HCl – kyseliny chlorovodíkové v žaludku). Nejčastěji používaným inhibitorem protonové pumpy je omeprazol (například léky s komerčním názvem Helicid, Omeprazol a Apo-ome). Mezi další zástupce inhibitorů protonové pumpy patří loseprazol (lék Lanzul), pantoprazol (komerční název Controloc), esomeprazol (komerčně Emanera), rabeprazol (na trhu pod názvem Zulbex). Někdy se používají i blokátory H 2 -receptorů (blokují histaminové receptory; jedná se například o léky ranitidin – Ranital a famotidin – Famosan). Hladkou svalovinu v trávicím ústrojí (především na začátku trávicí trubice) pak stimulují prokinetika – mezi zástupce patří itoprid (Ganaton) a metoklopramid (Degan). O většinu nemocných se starají praktičtí lékaři, těžší případy řeší gastroenterologové. Jen ve výjimečných případech se refluxní choroba jícnu řeší chirurgicky – pokud selže farmakologická léčba.

Vyšetření při pálení žáhy

Zlatým standardem je endoskopie (gastroskopie, esofagoskopie) s biopsií. Při vyšetření se tenký endoskop zavede do jícnu. Obraz bývá většinou přenášen malou kamerkou (případně optickou soustavou). Gastroenterolog vidí, jak jícen vypadá, jestli jsou v něm eroze, vředy nebo těžší výše zmiňované poškození – odebere bezbolestně malými kleštičkami vzorek na biopsii. Makroskopickou endoskopickou diagnózu doplní mikroskopická bioptická diagnóza. Dá se takto spojením obou diagnóz rovnou odhalit například zánět – refluxní esofagitida, Barrettův jícen (prekanceróza – předstupeň rakoviny) a adenokarcinom jícnu. Těsně před vyšetřením nastříká sestra na kořen jazyka znecitlivující sprej a podá látku na snížení slinění. Vyšetření je krátké, provádí se ambulantně. Po domluvě s lékařem může (ale nemusí) být podána nitrožilní injekce se sedativem – v takovémto případě opustí pacient zdravotnické zařízení asi za 1-2 hodiny. Někdy se provádí 24hodinová pHmetrie jícnu. Při ní se zavede tenká sonda nosem do jícnu, sonda je napojena na přístroj, který měří a zaznamenává pH v jícnu. Během 24 hodin má pacient běžný denní režim a jí běžnou stravu. Diagnosticko-terapeutický test spočívá v podávání omeprazolu (již výše zmíněného nejběžněji užívaného léčiva – inhibitoru protonové pumpy) po dobu 14 dní a sledování, jestli příznaky vymizí.

Pálení žáhy a těhotenství

Pálení žáhy je v těhotenství častější. A to ze dvou důvodů: Zaprvé hormony v těhotenství způsobují ochabnutí dolního jícnového svěrače (snižují jeho tonus). Zadruhé se s rostoucím bříškem zvýší intraabdominální tlak (nitrobřišní tlak). 30-50% těhotných žen trápí pálení žáhy, nejčastěji ve třetím trimestru.

Diskuze: Pálení žáhy – příznaky, důsledky a faktory vzniku

  1. Jsem mlsoun, rád se dobře najím. S přibývajícím věkem jsem měl často (jak se říká) pálení žáhy, hlavně po silné kávě, hořké čokoládě ve větším množství, česneku, zelené paprice atd. Prošel jsem různými vyšetřeními, nakonec mi po gastroskopii sdělili, že mám nějakou hiátovou hernii, snad nedostatečné uzavírání jícnu. Beru lék Lanzul, pálení žáhy prakticky zmizelo, ale z toho co jsem rád jedl nemám jíst skoro nic. Dá se to nějak vyléčit?

    Odpovědět
  2. Dobrý den, Emile.

    Na uzávěr jícnu má vliv i správná funkce bránice – což není jen hlavní nádechový sval, ale i sval s velkou stabilizační funkcí a v neposldní řadě se podílí právě na uzavírání jícnu, který bránicí prochází. Pokud máte tyto obtíže, bylo by vhodné vyhledat fyzioterapeuta a nechat si vyšetřit i funkci bránice. Při odstranění jejího dysfunkčního fungování (cílenými cviky), lze zmírnit až odstranit i nedostatečné uzavírání jícnu.

    Odpovědět
  3. Děkuji za vaši odpověď. Je to neuvěritelné, proč mi to žádný z doktorů takto nevysvětlil. Pálení žáhy může mít určitě i jiné důvody, ale v mém případě, kdy je příčina již známa nechápu, že mi nikdo k fyzioterapeutovi neposlal. Já medicíně nerozumím, ale vaše vysvětlení je logické. Ještě jednou moc děkuji. Našel jsem si vaši rehabilitaci, mrzí mne, že to mám z Ostravy do Prahy tak daleko, jinak bych vás určitě kontaktoval. Emil

    Odpovědět
  4. Dobrý den, Emile.

    Doktoři se často ve své specializace zaměřují pouze na jednotlivé orgány a souvislosti s kontextem celého těla jim pak často unikají. Terapií bránice se nejčastěji zabývají fyzioterapeuti vyškoleni v metodě DNS (Dynamická Neuromuskulární Stabilizace dle Koláře). V Motole se na léčbu těchto obtíží specializuje Mgr. Bitnar. Veřím, že v Ostravě rovněž někoho najdete.

    Odpovědět
  5. Dobrý den, děkuji vám paní Jitko, momentálně s pálením žáhy problém nemám, ale již jsem si našel fyzioterapeuta, který tuto problematiku řeší,a prý metodu DNS používá. Také jsem začal chodit na jógu, kde mne učí různá dechová cvičení.

    Odpovědět
  6. Dobrý den, máte někdo zkušenost s pálením žáhy po normálním jídle? Žena mi od léta trápí s velmi dietními jídly, žádný cukr a téměř bez tuku. Zhubl jsem 10 kg a cítil se lépe. Během vánočních svátků jsem tuto dietu nedodržoval. Jedl jsem jen to, co každý rok a mám problém. Je mi těžko, mám nafouklé břicho a pálí mne žáha i po malé porci cukroví. Je možné, že moje tělo už neumí trávit cukr a tuk?

    Odpovědět
  7. Dobrý den, Radku.

    Určitě Vaše tělo nezapomnělo trávit tuk a cukr, ale může se jednat o intoleranci (nesnášenlivost) nějaké ingredience v jídle, co jste přes svátky konzumoval. Může se jednat o nesnášenlivost laktózy (obsažena v másle a ve všech mléčných výrobcích) nebo může jít i o citlivost na lepek (mouka). Tuto intoleranci můžete zjistit, aniž byste chodil k lékaři například zakouepním samo-diagnostického testu potravinové intolerance: http://food-detective.cz/test-potravinove-intolerance-food-detective/ Pokud by Vás odradila cena, nechte se vyšetřit Vaším PL nebo specialistou na alergolockém oddělení.

    Odpovědět
  8. Dobrý den paní Jitko, děkuji vám za radu, test určitě koupím. Nevěděl jsem, že něco takového existuje. Pálení žáhy mám stále, i když jsem se začal v jídle omezovat. Budu jen doufat, že nebudu muset vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky, ty mám rád.

    Odpovědět
  9. S pálením žáhy se trápím již delší dobu, vyzkoušel jsem různé léky a nejvíc mi pomohla rada jedné babči a to, že si před hlavním jídlem loknu šlehačky. Je to účinné, nenáročné a docela chutné. Možná to funguje jako Anacid, že se stěna zažívacího traktu povleče tím tukem. Kdo má s pálením žáhy problém, může to vyzkoušet.

    Odpovědět
  10. Také mám jednu radu. Žádnou alergii nemám (občas na manžela, ale to je asi u dlouhodobých vztahů normální), na základě mnoha článků jsem vyzkoušela vynechat ve stravě lepek a výrazně omezit mléčné výrobky. Povoluji si jen 1 kávu denně. Musím přiznat, že se celkově cítím výrazně lépe a nemám žádné zažívací potíže ani občasné pálení žáhy jako dříve.

    Odpovědět
  11. Tak to já jsem vynechala mléčné výrobky, kečup, citron, ale pořád na pálení žáhy trpím stejně, takže já už nevím, co mám dělat 🙁

    Odpovědět
  12. dobry den.rada by se zeptala me boli zada mezi lopatkami a vcera me zacala palet zaha.chtela by se zeptat co mam delat.od zad ani nemuzu dychat poradne.mivam aj zachvaty pali me zada zaboli me tam mezi lopatkami.a nemuzu dychat co by to mohlo byt.dekuji za odpoved.naschledanou bajerova

    Odpovědět
  13. Dobrý den, paní Bajerová.

    Jak popisujete svůj stav, je zde možná příčina v pohybovém aparátu, která promítá své příznaky do vnitřního orgánu, tj. blokáda krční páteře/hrudní pateře/žeber do pocitu pálení žáhy. Měla byste si určitě zajít k nějakému šikovnému fyzioterapeutovi, co by stav zhodnotil a provedl případně odblokování nebo Vás odeslal k jinému specialistovi, pokud shledá, že v pohybovém aparátu příčina není. Pokud jste z Prahy a okolí, můžete se objednat zde: http://rehabilitace.rehasport.cz/praha/

    Odpovědět
  14. Pálí mě žáha už týden v kuse začalo to až po omeprazol který mám z ORL měli podezření na reflux.Gastro mám normální nález bez reflux předtím sem kašlala tak usoudili na ORL že to je asi od žaludku po lécích my bylo špatně ,tak mi dal doktor lanzul teď už mě bolí i žaludek a žáha pálí pořád už jsem stoho zoufalá.Když reflux nemàm tak proč ty potíže?

    Odpovědět

Napsat komentář