BOLESTI BŘICHA

332720-56018-56Bolesti břicha jsou poměrně častou záležitostí, není však radno je podceňovat. Bolesti břicha mohou značit velmi závažný problém.  Existují samozřejmě urputné bolesti břicha, při kterých vám nezbude nic jiného než urgentně vyhledat lékaře. Některé bolesti jsou však mírnějšího difúzního charakteru, které po čase odezní. Nabízí se však otázka podle čeho určit, zda se jedná o bolest závažného charakteru či nikoliv.

Bolesti v krajině břišní jsou většinou lokalizovány v místech, kde se nachází postižený orgán, například ledviny v dolní části zad, slepé střevo v pravém podbřišku atd. Břicho ale samozřejmě může bolet i v jiných místech. O to je většinou složitější určit příčinu bolestí, jelikož bolest není lokalizována pouze do jednoho místa a vystřeluje do okolí. Takové bolesti mohou souviset s nevolností, pálením žáhy nebo se zánětem slepého střeva. Při bolestech v krajině břišní každopádně platí, že je vždy lepší nezdráhat se a vyhledat lékaře. Tomu posléze co nejpřesněji vylíčit svůj problém (přesná oblast výskytu, intenzita bolesti, pravidelnost, bolest po zátěži nebo v klidu, bolest po jídle atd.

 

BOLESTI V PODBŘIŠKU

Bolestmi v oblasti podbřišku častěji trpí ženy. Nejčastěji se jedná o bolest vnitřních orgánů, močového měchýře či tlustého střeva. Zánět slepého střeva se projevuje bolestí v pravém podbřišku. Z počátku mírná bolest může být doprovázena nevolností či zvracením. Bolesti se většinou stupňují při chůzi nebo kašli.

 

BOLEST V OKOLÍ PUPKU A NADBŘIŠKU

V okolí pupku se projevují počáteční bolesti slepého a tenkého střeva. Také v případě, že sníme něco nevhodného, se bolest projeví právě v těchto místech.  

V oblasti nadbřišku se projevují bolesti žaludku nebo žlučníku. Tyto bolesti mohou vystřelovat až do zad, krku, čelisti nebo horních končetin. Tato bolest může být také prvním varovným znakem gastrezofageálního reflexu, který je způsoben chybným uložením jícnu. Z dalších diagnóz, které se mohou projevovat právě bolestí v nadbřišku, je třeba zmínit ještě akutní zánět slinivky břišní a také střevní chřipku, která je navíc často doprovázena horečkou, bolestmi svalů nebo zimnicí. V neposlední řadě je nutno uvažovat o Crohnově chorobě, která se typicky projevuje právě bolestí okolo pupku nebo pravého podbřišku. Crohnova choroba je chronické onemocnění postihující nejčastěji konečný úsek tenkého střeva.

 

BOLEST V OKOLÍ ŽEBER

Problémy se žlučníkem jsou velmi často spojeny s bolestí pravého podžebří, kdy může bolest vystřelovat až k pravé lopatce. Jindy může problematický žlučník způsobovat bolesti ve středu břicha, které vystřelují k lopatce pravé. Tato bolest je pacienty popisována jako ostrá a bodavá. Kromě bolesti je také většinou přítomno pocení, nevolnost či slabost. Játra jsou častým zdrojem bolesti v oblasti pravého podžebří. Bolest je spíše tupějšího charakteru. Někdy se stává, že je bolest spojená s játry zaměňována za bolest dráždivého tračníku. Ta je však typická ostřejší bolestí a spíše se projevuje v levém podžebří. Bolesti v oblasti podžebří mohou také souviset s nemocemi průjmovitého typu, vředovou chorobou žaludku nebo dvanáctníku.

 

ZAŽÍVACÍ POTÍŽE

Možná nejčastějším důvodem návštěvy lékaře patří zažívací problémy nejrůznějšího charakteru. Mezi nejčastější zažívací problémy patří reflexní choroba jícnu, dvanáctníku, dyspepsie nebo poškození trávicího traktu. Při léčbě těchto gastroenterologických potíží je používáno široké spektrum lékových skupin – např. blokátory protonové pumpy.

 

KDY NAVŠTÍVIT S BOLESTMI BŘICHA LÉKAŘE?

Nabízí se odpověď VŽDY. Pouze v případech, kdy se jedná o krátkodobou bolest, která brzy odezní (chyba v jídelníčku, stres nebo namožený sval), není nutno urgentně vyhledávat lékaře. Nezapomeňme také na plynatost a nadýmání. Ve všech těchto případech existuje na trhu opravdu široká škála přípravků, které vás těchto obtíží dokáží poměrně spolehlivě zbavit.

Naopak velmi nebezpečné jsou stavy při opakovaných problémech se stolicí. Zejména objevuje-li se v ní příměs krve. V takových případech se může jednat o velmi vážné diagnózy (např.: karcinom tlustého střeva). Také při akutních problémech a bolestech v oblasti levého nadbřišku neváháme a vyrazíme směr pohotovost. Neváháme ani v případech, kdy je bolest břicha doprovázena horečkou nebo zvracením.

Vždy je lepší nechat se vyšetřit a zjistit, že šlo o nějaký banální problém, než si v rámci hrdinství zahrávat s vlastním zdravím, v horším případě se životem. Při diagnostice možného problému vám bude odebrána anamnéza, bude proveden krevní rozbor, možné je také gastroenterologické vyšetření, ultrazvuk, CT nebo RTG.Diskuze: Bolesti břicha

17.3.2014Katka

Dobrý den, v poslední době (cca tak dva měsíce), mě hrozně bolí břicho, hlavně když se najím, jsou to takové křeče. Po nějaké době to vždy přejde, ale docela mě to děsí. Často mám také potíže s pálením žáhy, neustále pojídám rennie, ale to se mi nechce dělat do konce života. Poraďte prosím. Katka

20.3.2014Zuzka

Dobrý den, myslím, že byste měla asi raději zajít k lékaři. Mohou to být například žaludeční vředy, nebo nějaké jiné onemocnění, co je třeba léčit. Ale možná je to třeba jen ze stresu a zdravotně jste v pořádku :-)

24.3.2014Magda

Určitě bych co nejdříve zašla k lékaři, mám kamarádku, která měla podobné obtíže a nakonec jí diagnostikovali crohnovu chorobu. Nechci vás děsit, ale je to také možnost.

28.3.2014JT

Myslím, že jste Katku možná i vyděsila, ale ono je to vlastně dobře. Aspoň bude mít jistotu. Osobně si také myslím, že to bude spíše stresová záležitost. Katko, vyzkoušejte nějakou z relaxačních metod, třeba Feldenkrais metoda. :-)

10.4.2014Katka

Aha, tak děkuji za rady, budu tedy doufat, že jde pouze o stresovou záležitost. V přápadě že budou moje obtíže přetrvávat, zajdu si k lékaři. Ne že by se mi moc chtělo, raději polikliniky ani nemocnice nevyhledávám :)

21.5.2014Jaroslava

Dobrý den, poslední měsíc mě přerušovaně pobolívá břicho. První co mě napadlo, tak že jde o slepé střevo, ale na to byla bolest příliš mírná řekla bych. Bolest pociťuji převážně v podbřišku, jde o takové nepříjemné křeče. Někdy to necítím celý týden a potom nemohu třeba ani usnout. Z bolestí mi bývá i nevolno, na zvracení. Prosím pomozte, k lékaři se mi neche...díky Jaroslava.

22.5.2014Kamil

Dobrý den, jestliže jde o chronickou bolest břicha, určitě byste měla lékaře navštívit, přesto, že se vám k němu nechce. Jsem laik, nejde tedy o odborný názor, ale dle mých zkušeností, jde o zažívací potíže, což není nic tragického a nejspíš by se to vyřešilo projímadlem, ale nerad bych vám nakukal, že nemáte žádný problém a ejhle, ono jde o něco závažnějšího. Takže odborníka prosím.

5.6.2014Ivona

Ahoj všichni, je mi 25 let a bohužel už v mém věku, jsem musela začít řešit bolestivé žaludeční vředy. Mám je jen krátce a nevím si nějak rady, ocenila bych radu od toho, kdo si takovými potížemi již prošel..díky Ivona

20.8.2014Pavel

Mě už bolí žaludek od loňského roku od listopadu, minimálně dvakrát týdně mám průjmy, a bral jsem spousty léků a nic nepomohlo. Často mívám i křeče v břiše. Jsem rád za každou radu.

20.8.2014Dušan

A co třeba intolerance laktózy? Dejte vědět, jestli jsem se trefil:-)...

21.8.2014Dušan

Ještě si dovolím jednu poznámku k té intoleranci... Bolest břicha ve spojení s průjmy vám kromě mléka nebo jogurtu může způsobit i jídlo obsahující smetanu... Zkuste se týden stravovat s rozvahou a dejte vědět jak to dopadlo...

23.5.2016Markéta

Dobrý den je mi 13 a už mně boli asi dva týdny břicho a mám průjem. Často je mi na zvracení Prosím poraďte

23.5.2016Jitka Kobrová

Dobrý den, Markéto. Příčin proč Vás bolí břicho a máte průjem může být spousty (dietní chyba?). Pokud je to 14 dni stejné nebo horší, měla byste navštívit svého praktického lékaře.

24.4.2018Maruška

Boli mi brichoVložit příspěvek