Bolesti páteře

back-pain-in-stittsvilleAsi každý z nás již měl v průběhu života zkušenost s nějakým bolestivým stavem páteře. Po návštěvě praktického lékaře, ortopeda, rehabilitačního lékaře nebo neurologa zjistíte, že vaším problémem je tzv. VAS, neboli Vertebrogenní  Algický Syndrom. Tento termín není zcela správný a výstižný. Není totiž pravidlem, že bolest páteře, která vás trápí, musí nutně souviset s páteří samotnou. Poměrně častou příčinou je přenesená bolest z nemocného vnitřního orgánu. Dále může být postižena také svalová nebo nervová soustava.

Vždy musíme mít na paměti vliv reflexních změn, které jsou vyvolávány bolestivým podnětem. Reflexní změny se nejčastěji vyskytují na kůži příslušného segmentu (HAZ), na periostu (bolestivé body), ve svalech (svalový spasmus), ve vnitřním orgánu (porucha funkce) nebo v některém z pohybových segmentů páteře (omezení pohybu a blokáda). A jaké jsou nejčastější příznaky bolestivé páteře?

NEJČASTĚJŠÍ VERTEBROGENNÍ ONEMOCNĚNÍ

Cervikokraniální syndrom (CC syndrom)

Příznaky: často jednostranné bolesti hlavy, paroxysmální průběh (= intenzivní záchvaty se střídají s obdobím malých obtíží), blokády hlavových kloubů, blokády horní krční páteře.

• Cervikovestibulární syndrom, cervikální závrať, syndrom a vertebralis

Příznaky: bolesti hlavy, blokády krční páteře, porucha prokrvení v povodí a.vertebralis, polohová závrať, obtíže se zhoršují při záklonu a rotaci hlavy.

• Cervikobrachiální syndrom (CB syndrom)

Příznaky: bolesti v krční páteři se projikují do horní končetiny, nejsou porušeny šlachookosticové reflexy ani čití, bolestivé rameno a paže, blokády krční páteře, bolestivý úchop.

• Akutní ústřel krční páteře

Příznaky: blokáda krční páteře (nejčastěji vzniká přeležením v posteli), strnulá pozice hlavy při práci, antalgické držení hlavy (úklon a rotace), bolesti páteře vyzařující do týla, zvýšená bolest při aktivním pohybu, někdy doprovázeno zvracením.

• Chronické bolesti krční páteře

Příznaky: stálá bolest tupějšího charakteru s projekcí do ramen a týla, dysbalance krčního svalstva (m. trapezius), omezení dynamiky krční páteře, často doprovázeny degenerativními změnami na páteři.

• Kořenové syndromy na horní končetině

Příznaky: pásovitá bolest na horní končetině do prstů v příslušných dermatomech, často vyzařující z horní hrudní páteře mediálně od lopatky, snížené šlachookosticové reflexy porucha čití v daném dermatomu, někdy také snížení svalové síly. Ke zhoršení dochází při záklonu hlavy a rotaci ke straně. Pro názornost uvádíme nejčastější kořenové syndromy na horní končetině.

Kořenový syndrom C6 – bolest se projikuje v příslušném dermatomu do palce a ukazováku, snížený radio-pronační reflex.
Kořenový syndrom C7 – bolest iradiuje do středních prstů, snížený tricipitový reflex, oslabena extenze v loketním kloubu.
Kořenový syndrom C8 – bolest se projikuje do malíku a prsteníku, snížený reflex flexorů prstů, oslabena flexe prstů.

• Kořenové syndromy na dolní končetině

Příznaky: bolest v kříži, postupně se rozvíjí pásovitá bolest do dolní končetiny v příslušném dermatomu, snížené reflexy, porucha čití (hypestesie, hyperestesie), někdy také paréza daných svalových skupin. Příčinou bývá axiální tlak po výhřezu meziobratlové ploténky nebo osteofyty na páteři. Opět uvádíme nejčastější kořenové syndromy na dolní končetině.  

Kořenový syndrom L4 – bolest na přední straně stehna a vnitřní ploše bérce, často vyzařuje až k vnitřnímu kotníku, snížený patelární reflex, oslabena extense v kolenním kloubu a flexe v kloubu kyčelním.

Kořenový syndrom L5 – bolest jde po zevní straně stehna, stáčí se na přední stranu bérce na nárt až k palci, reflexy jsou zachovány, bývá oslabena dorsální flexe prstů (zvláště palce) a nohy. Pacient často zakopává a nepostaví se na patu.

Kořenový syndrom S1 – bolest jde po zadní straně stehna a lýtka do paty, snížen reflex Achillovy šlachy a medioplantární, oslabena plantární flexe. Pacient se nepostaví na špičku.

•    Bolesti v hrudní páteři

Příznaky: bolesti páteře, blokády meziobratlových kloubů, pásovitá bolest od páteře podél žeber.

PREVENCE BOLESTÍ PÁTEŘE

Je důležité si říci, že nemusíme bojovat až s problémy, které nás začnou sužovat a obtěžovat při vykonávání běžných denních činností. Můžeme začít bojovat mnohem dříve, kdy jsme relativně zdraví a máme touho tento stav udržet co možná nejdéle. V dnešní době je slovo prevence stále skloňovanější. Také při problémech a bolestech páteře existují jistá pravidla, které oddalují bolestivé stavy páteře. Dalo by se říci, že je to rovnou desatero činností, které je potřeba začít dodržovat co nejdříve. Zde je jejich krátký přehled.

1) Mějte přiměřený pohyb
2) Noste správnou obuv
3) Žijte zdravě
4) Posilujte břišní svaly a protahujte svaly zádové
5) Jezte vyváženou a pestrou stravu
6) Hlídejte si správnou tělesnou váhu
7) Nenoste těžké tašky
8) Dodržujte správný sed
9) Navštivte párkrát do roka svého fyzioterapeuta
10) Buďte v pohodě

Při dodržování těchto zásad pro vás bude o dost jednodušší žít kvalitní život bez bolesti. Nebudete muset užívat všelijaké výtvory farmaceutického průmyslu a bude vám prostě fajn. Pro někoho je ovšem tato cesta trnitější než polykání tablet. To už si však zvolí každý sám.

Odborník radí:

Pro zachování zdravých zad dodržujte zásady uvedené v desateru. Pokud se i přesto bolest dostaví, je nutné navštívit fyzioterapeuta, popřípadě neurologa, který stav vyhodnotí. Při prostých lumbalgiích, kdy bolesti vznikají při akutní blokádě, je nutná mobilizace daného pohybového segmentu. Pokud vznikne diskogenní bolest  (vzniká určitým stupněm postižení meziobratlové ploténky) nebo kořenová projekce do příslušného pohybového dermatomu (vzniká při útlaku nervových struktur vyhřezlou ploténkou, osteofytem, zúžením páteřního kanálu, spondylolistézou), je nutné se vždy na odborníka obrátit. Provede uvolnění měkkých tkání, mobilizaci, trakci, fyzikální léčbu a doporučí vhodné cvičení.

Diskuze: Bolesti páteře

  1. Dobrý den, ctěla bych se zeptat, jestli se u bolestí páteře myslí bolesti svalů okolo páteře nebo je to způsobeno spojením jednotlivých obratlů, protože kost jako taková asi bolet nemůže. Nebo ano?

    Odpovědět
  2. Myslím, že to možné asi určitě je. Není přece žádné tajemství, že na kostech mohou vznikat nejrůznější kostní výrustky, které způsobují bolesti. V první řadě bych to však viděl na zkrácené svaly a vazy, dále svalové oslabení atd.

    Odpovědět
  3. Pokud někd řeší bolesti páteře tak má ve většině případech na mysli bolesti zad. Že by někdo řekl: "bolí mě páteř" a ve skutečnosti myslel kostní výrůstky na páteři, tak s tím jsem se ještě nesetkal…

    Odpovědět
  4. Tak tuto větu – bolí mě páteř, tu já používám dnes a denně… bolí mě již několik let, mám na ni dle rentgenu drobné osteofyty. Bolesti jsou i při nádechu, přo pohybu, bolí i ramena, žebra, klíční kosti…nic příjemného a nevím, kam to až zajde… u lékaře jsem moc nepochodila, nikam mě neposlal, jen na rhb cvičení, které stálo za prd… pokud nárůstky nebudou tlačit na nějaký nerv, že by mě to omezovalo např. v chůzi nebo pohybu končetin, nikdo s vámi nic neudělá… tak že trpím dál a říkám – bolí mě páteř…

    Odpovědět
  5. Vím přesně o čem mluvíte. Bolesti páteře postihují i moji maminku. Občas má světlé dny a někdy se nemůže ani hnout jak jsou bolesti silné…

    Odpovědět
  6. Když jsem si přečetla nadpis diskuze "bolesti páteře", nebylo mi úplně jasné o co jde a měla jsem pocit, že zřejmě půjde o klasické bolesti zad, ale když to tak čtu, je mi to více než povědomé. Jak píše Market, také mi nalezly osteofity na páteři a potíže mám podobné, jen neříkám bolí mě páteř, ale záda. Nikomu bych to nepřála 🙁

    Odpovědět
  7. Dobrý den, taky mám problémy s bolestí zad. Dost sportuji, takže při tom i dělám strečing. Mám dost stresové zaměstnání. Může to být způsobeno tím?

    Odpovědět
  8. @Míla třeba máte skřípl nerv nebo děláte nějaký špatný pohyb, který nesvědčí vašim zádům, nebo je přetěžujete. Vyhledal bych lékaře nebo fyzioterapeuta, aby se na vás podíval.

    Odpovědět
  9. Můj přítel tvrdí, že na bolest zad je nejlepší cvičit, ale když chodím na jogu, tak cvičitelka doporučuje některé pozice neprovádět, pokud je to nepříjemné. A obzvlášť když máš na páteři výrustky…to si nemyslím, že se ideální cvičit. Důležité je podle mě jít za doktorem.

    Odpovědět
  10. @Míla Určitě to může být stresem a přetížením. I třeba zimou. člověk stahuje křečovitě ramena k uším a z toho může být i zablokovaný krk a z toho se to může řetězit až ke kostrči. Já vidím u sebe, že v zimě musím častěji chodit na masáž. Ale pokud jst moc ve střesu, máte větší spotřebu vitamínů. Tak si kupte nějaký doplněk stravy.

    Odpovědět
  11. Asi ano. Tím stresem to hodně bude. Teď toho mám opravdu nad hlavu. Musím si brát prášky na spaní, abych vůbec usnula :/ Kamoška mi už taky říkala, abych víc jedla, jenže to moc nejde 🙁 Jaké doplňky bych měla koupit?

    Odpovědět
  12. @Míla Tak třeba přímo na ty narušené nervy je revitanerv. Moje maminka ho používala když měla skříplý nerv a vystřelovalo jí to až do ruk. Je to kombinace vitaminů B a ještě dalších. A ještě bych k tomu přidala céčko, toho není nikdy málo 😉 a přebytek vyčůrate kdyžtak 😀

    Odpovědět
  13. Dobrý den, už jsem tu jednou ptala v jiné diskuzi, ale bylo málo odpovědí, tak zkouším v této skupině. Brní mi nohy což je dost nepříjemné. Doktorem mi bylo doporučeno užívat doplněk stravy revitanerv po dobu zhruba tří měsíců. Není to zbytečně moc dlouho?? Vidím že vaše maminka to taky uživala jak dlouho to brala?

    Odpovědět
  14. Ahoj Peťule, nevím jak dlouho bys měla brát tu medikaci, ani jestli je určená na bolesti páteře, ale co se týče toho brnění, tak by si určitě měla zajít i k jinému neurologovi a ověřit si diagnózu. Moje švagrová má roztroušenou sklerózu a přesně takhle to začínalo. Brnění končetin je jeden z nejčastějších příznaků 🙁

    Odpovědět
  15. +Ráda bych se zeptala na problém, který mě postihl. Před několika dny mě začaly bolet svaly nohou od pasu a stehen až k lýtkům. Když je podepřené zvednu při ležení na zádech, tak bolest zůstává v klidu i pohybu. Nohy nejsou oteklé. Křeče nemám, cítím všechny prsty, klouby nebolí, pocit jako namožené nohy.
    Děkuji za odpověď.

    Odpovědět
  16. Dobrý den, Helo.

    Vámi popsané obtíže by bylo vhodné ještě doplnit o klinické vyšetření pomocí Mechanické Diagnostiky a Terapie dle McKenzie, aby šlo s určitostí říci, že příznaky které cítíte jsou od zad, resp. bederní páteře. McKenzie metoda je nejspolehlivější cesta, jak rozlišit příčinu takovýchto obtíží. Pro více informací můžete navštívit http://www.mckenziemetoda.cz/

    Odpovědět

Napsat komentář