Ortézy jako prevence zranění nebo řešení poúrazového stavu při sportu

    V dnešní době je sport spojen hlavně se zdravým životním stylem. Dokáže bojovat proti obezitě u dětí či lidí, kteří mají například sedavá zaměstnání.  Správné sportování má velké plus pro zlepšení psychiky člověka a to díky vyplavení hormonu endorfinu, kterému se také jinak říká hormon štěstí. Další vlastností sportu je utužování tělesné zdatnosti člověka, což je dobré pro správné držení těla a zlepšení fyzické kondice. V některých případech také sport dokáže lidi spojovat, ať už se jedná o kolektivní sporty, profesionální nebo hobby závody či jen o rekreační skupinovou zábavu.  Sport můžeme definovat jako pohybovou aktivitu, která je fyzicky náročná a je řízena podle určených pravidel a zvyklostí. Sportovat se učíme již od malička, ve školách nás v tomto oboru dále rozvíjejí, ale postupem času je jen na každém z nás, kolik svého času sportu bude věnovat. Jestli někomu bude stačit jen obejít blok v ulici nebo si někdo jen tak pro radost zaběhne maraton či se stane vrcholovým sportovcem. V každém případě je dobré také ukázat druhou stránku sportu, kam neodmyslitelně patří úrazy, zlomeniny, vykloubení a jiná tělesná pohmoždění, která mohou být způsobená pádem, sportovními pomůckami nebo cizím zaviněním. Sice se říká „Sportem ku zdraví“, ale ne vždy to platí. Jak vlastně dále plnohodnotně sportovat, když už se nějaký úraz stane a léčba neproběhne na 100%?  Nebo lépe, jak takovým úrazům vůbec předcházet? Na obě otázky lze odpovědět jedním slovem, ortéza. V dnešní době sportovní medicína nabízí kvalitní a efektivní ortézy, které slouží jak pro prevenci úrazů, tak i pro co nejlepší léčbu poranění. Jaký názor mají na vlastnosti ortéz odborníci, se můžete dočíst dále v článku, kde své postřehy napsala fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z rehabilitace REHASPORT.

Jak si správně vybrat kvalitní sportovní ortézu:   

    Před samotným výběrem ortézy je také důležité uvědomit si, že je rozdíl mezi sportovní a léčebnou ortézou. Účinky obou druhů ortéz se sice navzájem překrývají, a však léčebnou ortézu může předepsat pouze odborný lékař a slouží k léčbě poranění do úplného zhojení, kdežto sportovní ortézu používají lidé, kteří jsou zdraví a potřebují ortézu jako podporu pro vykonávání sportovní aktivity. „ Sportovní ortéza má sloužit k bezpečnému sportování, proto je důležité dát pozor, aby nedocházelo k nadměrnému nadužívání ortézy a tím nedocházelo k oslabení kolem kloubních svalů, což by mohlo způsobovat i prohlubovat instabilitu kloubu.“  říká fyzioterapeutka Jitka Kobrová. Hlavní výběr ortézy se odvíjí od tří základních faktorů.

  • Správné určení diagnózy poranění

Je rozdíl mezi dlouhodobými potížemi (chronické bolesti např. Tenisový loket) a aktuálním problémem. Jak radí Mgr. Jitka Kobrová: „Nejlepší je se vždy o svých bolestech či problémech poradit s odborným lékařem nebo fyzioterapeutem, který Vám pomůže a vysvětlí, jaký druh ortézy je pro Váš daný problém vhodný.“ .  Ortézy mohou pouze ulehčit od bolesti nebo mohou pomáhat při zotavování se po úraze nebo poslouží jako prevence v prvních týdnech, kdy se člověk vrací po zranění. Pokud se diagnóza určíte špatně, vyberete si nesprávný druh ortézy, tak místo kladných výsledků, můžete očekávat zhoršující se stav nebo stagnaci problému.

  • Určení stupně ochrany, stabilizace a komfortu

Tyto tři vlastnosti má každá ortéza a však každá je má v jiném stupni a poměru. Poté co se určí správný druh poranění, je dalším důležitým bodem úroveň ochrany a stabilizace. Ochrana (+ s tím související i stabilizace) má 4 stupně.
 

1. stupeň je základní

Mezi základní stupně ochrany se řadí jednoduché prodyšné návleky, které většinou bývají vyrobeny z textílie (lehkého úpletu) nebo neoprenu. Ty nemají za úkol kloub zpevnit, ale pouze mu poskytnout minimální nebo základní kompresi, čímž se vytvoří a také déle udrží terapeutické teplo, které je vhodné pro správné hojení problémů. Tyto návleky se mohou používat i jako prevence, například při očekávané vyšší zátěži, než je tělo zvyklé. Návleky opravdu mají pouze základní stupeň ochrany a proto se od nich neočekává žádný převratný zázrak při léčbě poranění. Jelikož však bývají lehké a člověku vesměs nepřekáží, je důležité dát pozor, aby nedocházelo k jejich nadužívaní (viz. Příspěvek Mgr. Jitky Kobrové výše).

2. stupeň je střední

Střední stupeň ochrany nabízejí ortézy, které tělu poskytnou pevnou nebo nastavitelnou kompresi. Nastavitelnou kompresi nabízejí omotávací ortézy nebo bandáže. Takovéto ortézy dokáží lépe udržet tělesné (terapeutické) teplo, které pomáhá zlepšovat krevní oběh, což podporuje lepší hojení zranění. Neobsahují však žádné přídatné výztuhy a však malý zdravotní problém vyřeší.

3. stupeň je vyšší

Ortézy s třetím stupněm ochrany dokáží již naplno ulevit a zmírnit bolest. Poskytují kloubu totiž vynikající podporu či vyztužení, kterého je dosaženo pomocí flexibilních ocelových pružin nebo vyztužením pouzdra, případně systémem kompresních pásků. Ortézy přesto neomezují volný pohyb (nebo jen minimálně), protože pomáhají při pohybu pouze částečně, takže nedochází k žádné atrofii. Samozřejmě i tento stupeň ochrany ortéz podporuje a udržuje déle tělesné (tělesné) terapeutické teplo, které zlepšuje krevní oběh člověka a napomáhá k rychlejšímu hojení.

4. stupeň je maximální

Tento typ ortéz již zajišťuje perfektní stabilitu kloubu. Nedochází k žádnému jeho vybočení,  neboť tyto ortézy dokonale chrání kloub pomocí kloubových závěsů, flexibilních ocelových pružin, systémem kompresních pásků, vyztuženým plastovým pouzdrem a nebo různými kombinacemi výše zmíněného. A však tyto ortézy již plně suplují přirozený volný pohyb, takže se nehodí na čtyřiadvaceti hodinové nošení, ale je dobré občas je sundat nebo alespoň povolit a lehce se jít projít, zaklusat či zaplavat, aby svaly v okolí kloubu nezačaly atrofovat. Ortézy se 4. stupněm ochrany vyřeší již skoro jakýkoliv problém.

    Míru komfortu představují materiál, ze kterého je ortéza vyrobena a zpracování detailů na ortéze. Detaily ortézy jsou různá polstrování, vyměkčené části, obruba okrajů, typ šití na švech, typ plastu, kovové části, ocelové pružiny atd. Čím lepší materiál a více vymakanějších detailů komfortu, tím také vyšší cena. I když se to nezdá, tak při výběru té správné ortézy, záleží na výšce komfortu. Představa, že celý den trávíte v nepohodlné ortéze, je nepěkná, proto je důležité si uvědomit, kolik času přes den budete mít ortézu na sobě. Řekněme si příklad v podobě míry komfortu. Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu ortéz je neopren, který má výborné izolační vlastnosti, udržuje teplo, drží tvar, je plně ohebný, ideální i do špatného počasí, ale saje pot, což může způsobit těžknutí ortézy, alergickou reakci (u citlivých jedinců) a snížení míry komfortu. Kdežto speciální novodobé materiály, jako je třeba HydraCinn™, neobsahují latex, jsou zcela prodyšné , mají vysoký tepelný management a tím zaručují vysokou míru komfortu. Návleky z této textílie mají antibakteriální vlastnosti, jsou prodyšné, měkké a drží svůj tvar. Takovou tou klasikou, kde nic nezkazíte, ale ani nebudete uchváceni, je textilní úplet, příze, pružná a prodyšná vlákna, která nabízejí maximální pohodlí, ale nedrží tvar a komprese je limitována.Diskuze: Ortézy a bandáže

16.6.2017Alexandr

Dobrý den, vybral jsem si v katalogu "Ortézy a bandáže" na staně 60 elastickou podporu kolene, ale není tam cena. Mohu někam zavolat? Děkuji za případnou odpověď, Saša.

16.6.2017Allexandr

Neudal jsem číslo produktu ortézy, je to 427, velikost M.Vložit příspěvek