Léky proti bolesti

 

Snad každý někdy zažil bolest kloubů, zubů, svalů, bolesti hlavy a nebo potřeboval snížit tělesnou teplotu při chřipkovém onemocnění. V takových případech rádi sáhneme do domácí lékárničky a využijeme tišících účinků analgetik. Ale měly bychom mít na paměti, že tyto přípravky nás neléčí, ale pouze tlumí následky nějakého jiného problému. Proto bychom vždy měli pátrat po důvodu nerovnováhy,  tím vzniklých potíží v těle a dodržovat základní pravidla správné životosprávy : dostatek správného pohybu, dostatek spánku, zdravá strava a pozitivní pohled na svět.medicament-pas-cher_01

 

 

Léky proti bolesti se liší svou účinnou látkou. Mezi účinnné látky léků zmírňujících bolest patří zejména paracetamol (Paralen, Panadol, Efferalgan nebo Medipyrin).

 

Další účinnou látkou je ibuprofen. Zřejmě nejznámějšími léky proti bolesti obsahujícím ibuprofen jsou Ibalgin a Nurofen.

Paracetamol

Paracetamol známý také jako acetaminofen, N-(4-hydroxyphenyl)ethanamide, N-(4-hydroxyphenyl)acetamide, je nejčastěji používanou látkou ke snížení horečky a tišení bolesti.

Jak působí

Paracetamol by vynalezen v roce 1893, ale jako volně prodejný lék se začal prodávat až v roce 1959. Léčiva s obsahem paracetamolu se vyrábějí buď monokomponentní (Panadol®, Paralen®), což znamená, že přípravek obsahuje pouze paracetamol, nebo vícesložkožková ( Ataralgin®, Coldrex®, Doreta®), která obsahují ještě další účinné látky. Paracetamol funguje tak, že působí na centrální nervový systém, na mozek a míchu, a tak snižuje intenzitu signálů bolesti vedoucích do mozku. Podle věděckých výzkumů také zamezuje uvolňování prostaglandinů, látek, které ovlivňují tvorbu hormonů, prokrvení atp. a také se účastní imunitních a zánětlivých procesů. Snížení hladiny prostaglandinů v hypotalamu má antipyretický účinek.

Nežádoucí účinky

Jako každý lék, mají i přípravky s paracetamolem svá úskalí. Podle nejnovějších výzkumů má paracetamol téměř zničující dopad na mitochondrie (organely v lidské buňce). V nich pomocí buněčného dýchání vzniká nesmírně důležitý adenosintrifosfát, který je vlastně palivem pro reakce a funkce celé buňky. Pokud buňka nemá palivo, nemá ani energii. U člověka dlouhodobě či často užívajícího léky obsahující paracetamol, tak může vzniknout, v posledních letech velmi rozšířený, chronický únavový syndrom CFS, kdy se postižený cítí bez zjevné příčiny stále vyčerpaný.

Paracetamol by se, mimo jiné, také neměl užívat při potížích s ledvinami a játry. Paracetamol je pro játra toxický a tudíž bychom se měli vyvarovat jeho užívání zároveň s alkoholem, jelikož pak hrozí vážné poškození jater v důsledku tvorby toxinů v tomto orgánu.

Ibuprofen

Ibuprofen (RS)-2-(4-(2-methylpropyl)fenyl)propanová kyselina, patří do skupiny nesteroidních antiflogistik a používá se k tlumení horečky, bolestí a na rozdíl od paracetamolu k tlumení zánětu. Ibuprofen se prodává pod mnoha komerčními názvy např: Ibalgin, Apo-Ibuprofen, Brufen, Dolgit, Ibumax, Nurofen .Je nabízen v mnoha lékových formách : tabletách, sirupech a pro lokální podání (masti).Neuralgie-nervende-schmerzen-3


Jak působí

Ibuprofen je inhibitorem (látkou zajišťující snížení aktivity) enzymu COX, který tvoří prostaglandin, způsobující nám pocity bolesti a teplotu. Ibuprofen potlačí tvorbu prostaglandinu a tím i nežádoucí projevy nemoci. Zánět zmírňuje snížením uvolňování mediátorů zánětu z buněk.

Nežádoucí účinky

Stejně jako u paracetamolu tak i u ibuprofenu, musíme při užívání dbát na zdraví našich jater a ledvin. Ty jsou, jako filtry našeho těla, nejvíce zatížené odbouráváním všech škodlivých a toxických látek, které do sebe dostáváme. Osoby s nemocemi těchto orgánů, ale také s onemocněním srdce, by měli užívání konzultovat s lékařem. U ibuprofenu jsou ještě další kontraindikace, na které je důležité nezapomenout a to: dřívější krvácení do trávícího ústrojí (gastrointestinálním krvácení), hemoragii, a neobjasněné poruše krvetvorby.