Zánět močových cest

ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

Příčiny zánětu močových cest

Infekci močových cest způsobují nejčastěji bakterie, které jsou normálně přítomny v tlustém střevě, hlavním původcem je bakterie Escherichia coli. To souvisí s anatomickým sousedstvím análního otvoru (řitního otvoru) a zevního ústí močové trubice, zvláště u žen. Bakterie se pak dostávají tzv. ascendentní cestou (cestou vzhůru) do močového měchýře, případně následně do močovodů a ledvinné pánvičky a dále do ledviny. Dalšími původci zánětu močových cest jsou například bakterie Proteus mirabilis, Klebsiella, Enterobacter, Pseudomonas, Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus.

Co zvyšuje riziko zánětu močových cest

Predisponujících faktorů (zvyšující náchylnost) zánětu močových cest je více. Zaprvé se jedná o anatomické záležitosti. Ženy mají mnohem kratší močovou trubici než muži. Dále v těhotenství ženy trpí vyšším výskytem infekcí. Muži mají větší sklon k zánětům močových cest, pokud trpí hyperplázií prostaty (zvětšenou prostatou). Pacienti s nekompenzovaným diabetem (cukrovkou), kteří mají glykosurii (cukr v moči) snáze onemocnění zánětem močových cest, protože glukóza (cukr) je živnou půdou pro bakterie. Infekce močových cest bývají dále provázány s tzv. urolithiázou, tedy s přítomností konkrementů (kamenů) v močových cestách. Infekce způsobená bakteriemi produkujícími ureázu štěpí močovinu, pH moče stoupá, což výrazně zvyšuje riziko vzniku jednoho typu močových kamenů (struvitových kamenů – z fosferečnanu hořečnato-amonného). Přítomnost močových kamenů recipročně zvyšuje sklon k zánětům močových cest. Vyšší riziko infekce močových cest dále hrozí osobám v souvislosti s lékařským výkonem katetrizací (cévkováním), pacientům podstupujícím radioterapii či užívajícím některé léky (například imunosupresiva – léky na potlačení imunity). Opakované záněty močových cest a případně i záněty ledvin mohou být také důsledkem tzv. vezikoureterálního refluxu – při něm se moč z močového měchýře vrací zpět směrem k ledvině (do močovodu).

Zánět močových cest – příznaky

Zánět močových cest se projevuje pálením a řezáním při močení (tzv. dysurií), častým nucením na močení (tzv.polakisurií), pocity neúplného vymočení, bolestmi nad sponou stydkou, únavou. Při zánětu močového měchýře může nemocný pociťovat zvyšující se bolest při domočování.

Pro správnou léčbu je důležité rozlišit závažnější pyelonefiritidu (zánět ledvin) od lehčí cystitidy (zánětu močového měchýře).
Při zánětu ledvin má pacient horečku a může ho bolet v bederní krajině.
Lékař pak vedle těchto dvou důležitých znaků rozhoduje podle výsledků laboratorních testů (zvýšené CRP, zvýšená sedimentace a zvýšený počet bílých krvinek v krvi svědčí pro zánět ledvin). Při podezření na zánět ledvin lékař může odebrat tzv. hemokulturu (krev do speciálních lahviček pro kultivaci – hledají se v krvi bakterie), protože při zánětu ledvin bývá často nalezena přítomnost bakterie v krvi (na rozdíl od cystitidy – zánětu močového měchýře).

Zánět močových cest u dětí

Infekce močových cest trápí děti často, po zánětech cest dýchacích je spolu s onemocněními trávicí soustavy druhou nejčastější chorobou u dětí. V kojeneckém období jsou více postiženi chlapečci než holčičky, později ale trápí záněty močových cest s desetinásobnou převahou dívky. Do 6 let zažije infekci močových cest 7% dívek a 2% chlapců.
Recidiva (opakování) zánětu močových cest se u dětí vyskytuje často.
Odlišností u kojenců a batolat je fakt, že infekce se do ledviny dostane častěji tzv. hematogenní cestou (tedy přes krev) než tzv. ascendentní cestou (tedy z močového měchýře přes močovod do ledviny, tedy opačně než teče moč). Kojenci při zánětu ledvin mají vysokou horečku, zvrací a mají průjem, odmítají jídlo, ubývají na váze a mohou mít zežloutlá oční bělma a měkké patro (tzv. subikterus – mírná žloutenka), na pleně si pak rodič může všimnout hnisu nebo krve. U starších dětí jsou příznaky zánětu močových cest podobné jako u dospělých – časté nucení na močení, obtížné močení (pálení, řezání při močení), bolesti nad stydkou sponou nebo v bedrech.

Zánět močových cest v těhotenství

Těhotenství je jeden z mála důvodů, kdy je léčena tzv. asymptomatická bakteriurie, tedy situace, při které je výskyt bakterií v moči vyšší než norma (105 bakterií v 1 ml moči), ale těhotná nemá žádné příznaky onemocnění (žádné bolesti, potíže při močení apod.). Akutní pyelonefitida (zánět ledviny) postihne ve druhém a třetím trimestru až 30% žen s asymptomatickou bakteriurií, ale jen 1% žen bez ní. Proto je v prvním trimestru těhotenství prováděno u všech těhotných vyšetření moči (kultivace – za účelem zjištění, jaké bakterie a v jakém množství se v moči nacházejí). Pokud vyšetření odhalí asymptomatickou bakteriurii, lékař předepíše ženě antimikrobiální přípravek, který se může podávat v těhotenství (nitrofurantoin, nebo amoxicillin-klavulanát, na 5-7 dní dle konkrétního přípravku), aby tak zabránil riziku zánětu ledviny.
Těhotná žena se zánětem močových cest by měla mít vysoký příjem tekutin – vyšší než 2 litry denně a měla by močit pravidelně ve 2-3 hodinových intervalech.
Lékař pak po dobrání antibiotik provede kontrolní vyšetření moči.

Léčba zánětu močových cest

Lékař předepíše na nekomplikovaný zánět dolních močových cest antimikrobiální přípravek – většinou nitrofurantoin, nebo cotrimoxazol, případně antibiotika. Většinou pacient lék užívá 3 dny. První dva uvedené preparáty nejsou antibiotika, ale jedná se o chemoterapeutika (je to napsáno i na krabičce). Není ale důvod k obavě, nejedná se o přípravek k léčbě rakoviny, jak by se podle názvu mohlo zdát. Chemoterapeutikum je antimikrobiální přípravek stejně jako antibiotikum, jen na rozdíl od antibiotika není přírodního původu (nebo nemá ekvivalent v přírodě, když je vyrobeno uměle), ale je připraveno synteticky. Například nitrofurantoin je tak šetrný, že jej lze podávat i v těhotenství.

Opakovaný zánět močových cest

Další zánět močových cest prodělá do půl roku od první močové infekce asi čtvrtina žen. Náchylnost k opakování zánětu souvisí s genetickými faktory (krevní skupiny, chemokiny, apod.) a anatomickými parametry (vzdálenost mezi močovou trubicí a řitním otvorem). Riziko opakování infekce se zvyšuje s frekvencí sexuálního styku a s promiskuitou (častým střídáním sexuálních partnerů). Při opakované cystitidě (infekci močového měchýře) se prodlužuje doba trvání antimikrobiální léčby na 7 až 10 dní.
Antimikrobiální léčba vyléčí zánět, nezbrání ale recidivě (opakování) infekce.

Jak na opakované záněty močových cest

Jako podpůrná terapie při opakovaných zánětech močových cest se osvědčily extrakty z kanadských brusinek – účinek je vysvětlován „soutěžením“ s bakteriemi o přichycení se na výstelku močových cest (přesněji kompetitivní inhibicí adherence bakteriálních těl) – tím se na výstelku močových cest přichytí méně bakterií.

Léčiva s brusinkami mohou být také v kombinaci s probiotiky – tyto „hodné“ bakterie osídlí zevní ústí močové trubice, čímž odsud vytlačí bakterie, které způsobují záněty močových cest.
Brusinky v tabletě si můžete pořídit sami v lékárně bez receptu (jsou volně k prodeji, jedná se o doplněk stravy). V tabletě je množství léčivých látek koncentrované (například 1 tableta může obsahovat stejné množství jako 17 g sušiny brusinek).

Další možností je imunoterapie, při které jsou podávány části bakteriálních těl původců infekce. Jako prevenci opakování zánětu předepisují lékaři pacientům lék Urovaxom (je dostupný pouze na recept), který posiluje slizniční imunitu. Jedná se o lyzát bakterie Escherichiae coli – to jsou porušené a rozbité bakterie, které nejsou schopny vyvolat infekci, ale dokážou podporovat imunitu – stimulovat T lymfocyty, navozovat tvorbu interferonu lidským tělem a zvýšit množství slizničního imunoglobulinu IgA. Pacienti užívají po 3 měsíce 1 tabletu denně. Podávat se dá i během akutní infekce močových cest jako podpůrná léčba.

Některé volně prodejné přípravky (například Uroval manosa) obsahují kombinaci brusinek spolu s částmi bakteriálních těl – může se pak například jednat o kombinaci D-manosy a extraktu brusinek (účinná látka proanthokyanidiny), které zabraňují přichycení bakterií vyvolávajících infekci, ve spojení s mrtvými částmi těl Escherichiae coli, které aktivují imunitní systém.

Diskuze: Zánět močových cest

  1. Dobrý den, protože jsem často, hlavně v noci, chodila močit, šla jsem se poradit k lékařce. Řekla mi, že je to stresové a že mám ochablé svalstvo svěrače. Doporučila mi svěrač trenovat tím, že budu nucení na močení ignorovat a moč zadržovat. Tak jsem trenovala svěrač asi 3 měsíce. Teď k tomu mám nový problém, strašne mi to při močení pálí a obávám se, že to může být zánět, ale nikde jsem nenastydla, plavat nechodím, dodržuji pečlivě higienu a teplotu nemám.

    Odpovědět
  2. Dobrý den Jano, asi byste měla hned upalovat k jinému doktorovi, nejlépe na urologii. Ten nápad se zadržováním moči se tedy paní doktorce nepovedl. To totiž může skutečně způsobit zánět. Pokud se zánět močových cest neléčí, může se rozšířit i do ledvin a zánět ledvin je velmi nebezpečné onemocnění.

    Odpovědět
  3. Dobrý den Jano, Leona má pravdu. Opravdu zadržovat močení není vhodné. Svalovina močového měchýře se roztáhne a následně, pokud již na toaletu chcete, není schopná kvalitní kontrakce. Tím vznikne nedokonalé vymočení, v močovém měchýři zůstanou rezidua moče a dojde k pomnožení bakterií, což má za následek právě zánět. Stejnou problematiku vám vyvolá, stále některými gynekology a urology doporučované, přerušované močení. Pokud opravdu chcete trénovat svaly pánevního dna, najděte si fyzioterapeuta, který se touto problematikou zabývá. Pokud jste z Prahy nebo jejího okolí, můžu vám nabídnout konzultaci v našem rehabilitačním zařízení Rehasport, Benice, Praha 10. Přeji pěkný den. M.

    Odpovědět
  4. Děkuji za cenné rady. Nakonec jsem zkončila na atibioticích. Sedimentaci mám v normálu, zánět močových cest ustoupil a cítím se po 2 měsících lépe. Bohužel nejsem z Prahy, ale fyzioterapeuta na tuto problematiku vyhledám. Moc děkuji, Jana

    Odpovědět
  5. Dobrý den Jano, jsem ráda, že se cítíte lépe a držím palce v dalších krocích. M.

    Odpovědět
  6. Jsem zaléčená, po zánětu močových cest. Kamarádka mi radí (aby se zánět neopakoval), jíst sušené brusinky, pít brusinkové čaje a konzumovat různé výživové doplňky s brusinkami. Mohou tyto přípravky opravdu působit na močové cesty, nebo je to obchodí trik?

    Odpovědět
  7. Dobrý den paní Běto, brusinky obsahují vysoké procento živin a antioxidantů, což pozitivně působí na imunitní systém. V močových cestách vlivem proanthocyanidinů dochází k vychytávání bakterií, které mohou způsobit bakteriální infekci. Dále snižují riziko rakoviny, krevní tlak. Doporučují se brusinky sušené bez přidaného cukru. M.

    Odpovědět
  8. Děkuji, na vaše doporučení jsem si objednala větší množství sušených, neslazených brusinek a budu je konzumovat místo různých sladkostí, které bych vůbec jíst neměla, jak mi radil čínský lékař. Doufám, že se už zánět opakovat nebude. O močových cestách jsem nastudovala snad vše, čemu porozumí laik. Možná je chyba, že mne to nikdy nezajímalo a že bych o lidském těle měla vědět více.

    Odpovědět
  9. Zdravím vás paní Běto, brusinky určitě také doporučuji, ale dodržujte na prevenci zánětu močových cest i jiná pravidla, jako je hygiena, nenavštěvujte veřejné bazény, neprostydněte (pozor na mokré plavky), nezadržujte moč apod. Samotná konzumace brusinek vás asi neochrání.

    Odpovědět
  10. Dobrý den, včera jsem hodně prostydla. Byla mi velká zima celý den a neměla jsem možnost se lépe obléci. Večer jsem se prohřívala ve vaně s horkou vodou, ale v noci mi zase byla zima i když jsem byla přikrytá peřinou. Dnes mi bolí v podbřišku, jako před rokem, když jsem měla zánět močových cest. Je možné, že se zánět objeví hned druhý den po prostydnutí?

    Odpovědět
  11. Dobrý den, bolesti v podbřišku se nezmenšily a tak jsem raději šla hned ráno k lékaři. Orientační vyšetření moči vyhodnotilo vysoký obsah bílkovin v moči a lékařka mi předepsala antibiotika na zánět. Zda onemocnění způsobilo to prochlazení, nebo něco jiného to mi neřekla, ale zítra ráno musím ještě na odběr krve a za týden přijít na kontrolu.

    Odpovědět
  12. Dobrý den, já myslím, že zánět močových cest může mimo jiné, způsobit i větší prochladnutí. Vlastní zkušenost s tím nemám, ale moje dcera bohužel ano. Stále má holá záda, spodní košilku nechce nosit ani v zimě, kalhoty má na půl žerdi – hrozná móda. Zánět močových cest již měla 2x, vždy léčený antibiotiky a určitě to bylo z nastydnutí.

    Odpovědět
  13. Zánět močových cest může způsobit prochladnutí, ale příčin je více. Koukněte na internet, do vyhledávače zadejte text podle toho, jaké informace potřebujete (například co způsobuje zánět močových cest, nebo léčení atd.).

    Odpovědět
  14. Může to být zánět močových cest, bacha na léčbu…, mě po mnohých pokusech zabral až Urosal Lady, který mi doporučila má paní doktorka. Obsahuje Medvědici lékařskou a ta je účinnější než brusinky. Hodně štěstí

    Odpovědět
  15. Ješte není podzim a já mám asi zase, jako každý rok, problémy s močovými cestami. Nechápu to, nikde jsem nenastydla a myslím, že to bude zánět. Na vaše doporučení, Silvie, jsem nakoupila Urosal. Doufám, že to pomůže a nebudu muset v pondělí k doktorovi.

    Odpovědět
  16. Urosal na zánět močových cest užívám také, kombinuji to s brusinkami a myslím, že pomáhá. Tedy alespoň tomu věřím.

    Odpovědět
  17. Dobrý den paní Simono, ve své praxi denně léčím pacienty, kteří trpí chronickými záněty močových cest. Jak Vám výše psala paní Kristýna, Canephron je přípravek z libečku, zeměžluče a rozmarýnu. Canephron působí proti bakteriím, pomáhá je vypláchnout z močového traktu,a tím zabraňuje jejich množení. Běžně tento produkt doporučuji svým pacientům jako doplněk stravy. S úctou MUDR Richterová

    Odpovědět
  18. Ahoj Kiki, moc děkuji, Benu lékárnu mám hned za barákem tak po cestě z práce si jedno balení Canephronu koupím.

    Odpovědět
  19. Čusky, tyjooo o Canephronu jsem sice nikdy dřív neslyšela, ale podle toho co tady píšete to musí být supr čupr věc

    Odpovědět
  20. Výborný je na záněty močáku kotvičník zemní. Trpěla jsem často na záněty, ale po užívání kotvičníku se mi zánět zatím ani jednou neukázal.

    Odpovědět
  21. ahojte. já na záněty trpěla neustále. dokonce i menší cysty atd.. beru na doporučení kamarádky penoxal a jsem nad míru spokojená. záněty úplně zmizeli, imunita se nastartovala, cysty mě trápí teď už minimálně. užívám ho rok a pul a o poznání lepší. doporučuji.

    Odpovědět
  22. Ahoj holky, trpím zanety min 5x do roka.. vyzkoušela jsem snad vše, co jsem se kde dočetla co pomáhá..pokazdy dostanu od doktorky jen atb a dal se to neřeší.. už je to někde třetí rok.. ať je léto Nebo zima.. chtěla bych mít alespoň 2 měsíce klid.. 🙁

    Odpovědět

Napsat komentář