Stres

STRES

2-shutterstock_76428253Stres je v dnešní době jev skloňovaný spíše v negativním smyslu slova, ovšem jeho prapůvod je někde úplně jinde než se nyní chápe. Stres byl, je a bude určitý stav organismu, který je vystavený zvláštním nebo extrémním podmínkám na které reaguje následnou obranou. Ta má za cíl udržet organismus v pořádku, nezraněný či zabránit smrti. Dalo by se říci, že stres je reakce na přetrvávající a velice výraznou zátěž.

REAKCE ORGANISMU NA STRES

V praxi se dokonce rozlišují dva typy stresu. Stres, který nás v jisté míře může podporovat a nabudit nás k lepšímu výkonu a stres, který nám může ublížit, vyvolat nějaké onemocnění nebo způsobit psychické obtíže.  Stres tedy nemusí být pouze negativní jev ovlivňující naše chování a zdraví, může být také silnou motivací pro další krok vzhůru. Organismus může na stres reagovat dvojím způsobem a to psychicky nebo fyzicky. Psychické reakce jsou poměrně jasné, může jít tedy o motivaci až o deprese či úzkosti. U fyzických reakcí je situace poněkud složitější. Co se týče okamžitých reakcí lidského organismu, jde spíše o snahu mozku tělo nastartovat například k útěku, aby si zachránilo život, tudíž mozek dává signál a tělo produkuje vyšší množství různých hormonů v krvi, jde například o nejznámější adrenalin nebo steroidní hormony.  Dalším důležitým faktem je, že nejen že mozek donutí tělo vyplavovat stresové hormony, ale také se intenzivně prokrvují svaly a aby bylo z čeho brát a tělo mělo pro boj či útěk dostatek energie, uvolňují se energetické zásoby organismu a jako první přicházejí na řadu polysacharidy a až na konec tuky.

Z toho co výše uvádíme je jasné, že organismus na tento proces spotřebuje velké množství energie, přichází vyčerpání a je potřeba znovu načerpat síly. V případě, že organismus prožívá tento proces krátkodobě, jde o jev užitečný a pro tělo zásadní, ovšem v případě, že organismus musí tento proces podstupovat opakovaně, často nebo dlouhodobě, může mít stres pro tělo i destruktivní účinky.

Důsledkem dlouhodobého stresu jsou například psychosomatická onemocnění, která mohou člověku velice znepříjemňovat život. Nejde jen o diskomfort, ale také o důsledky. Dlouhodobý stres vede k přečerpání záložních zdrojů energie a to bohužel může vést až k závažným onemocněním a v nejkrajnějším případě až k smrti. Důsledky dlouhodobého stresu jsou již ve velké míře známé, v důsledku dlouhodobého uvolňování glukózy do krve jako přímého zdroje energie, může dojít k výskytu diabetu druhého typu, další časté onemocnění spojované s dlouhodobým stresem je vysoký tlak nebo jedna z nejčastějších příčin předčasného úmrtí tedy srdeční choroby zejména infarkt myokardu. V důsledku této již civilizační choroby zřejmě vznikají další onemocnění známá jako autoimunitní onemocnění, mezi která patří například roztroušená skleróza, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida apod.  Jak sami určitě uznáte, je zásadní vyhýbat se stresovým situacím a snažit se být v klidu.

Stresových faktorů je poměrně mnoho, rozlišuje se však několik zásadních a to psychické faktory a to zejména pracovní stres nebo škola, zodpovědnost za některé úkony například také krize spojené s věkem apod. Dále rozlišujeme fyzikální faktory a to zejména ostré světlo či hluk. Velkou roli hrají také sociální faktory, jako jsou potíže spojené s životním stylem zejména špatné stravování, kouření či přejídání se nebo samozřejmě osobní vztahy.  Zásadní stresové faktory jsou také traumatické události a to jak v dospělosti, tak v dětství.

Ač to zní hrozně, stres je možné zvládat, rozhodující je samozřejmě jeho úroveň a původ, ale odstraněním příčiny lze stres účinně odbourávat.

Diskuze: Stres

  1. Dobré odpoledne, nedávno jsem viděla na youtube přednášku k tématu stres. Bylo to zajímavé, šlo o přednášku v duchu východní medicíny, ale zajímalo by mě, jak předcházet stresu nějak jednodušeji a v rámci každodennosti. Máte nějaké zkušennosti nebo recept jak na stres?

    Odpovědět
  2. Ahoj, jak na stres se řeší poměrně hodně, ale asi nikdo moc neví jak na věc. Bude to znít blbě, ale nejlepší je se prostě nestresovat, říkat si, že to za to nestojí a být v klidu ikdyž stojíte v zácpě a někdo na vás troubí, vždyť je to jedno 🙂

    Odpovědět
  3. Jo je fakt, že nejlepší možný recept je být prostě v klidu, ale upřímně to ne vždycky jde. Stres je byť v mikroměřítku, přítomen neustále, když dobíháte metro, když se mačkáte v tramvaji nebo když nestíháte do práce nebo na schůzku a přesně tohle je to stresové měřítko, které ničí zdraví člověka. Ten nepřetržitý stres je horší než nárazový… Myslím, že je celkem fajn obrnit se a snažit se nedělat si z věcí hlavu nebo se o to alespoň pokusit.

    Odpovědět
  4. Mě nejvíc stresují lidi kolem mě, normálně bych byla jinak v pohodě, ale kolem mě má furt někdo nějaký problém a chtěj po mě, abych to řešila, což mě teda moc nebaví. Stres pro mě býval cizí slovo, ale od té doby co jsem vyrostla z puberty je to čím dál tím horší, takovéty dospělé problémy mi nějak leží v žaludku. Co děláte teda vy? Kromě takových těch řečí, jako že se musí člověk hodit do klidu, to je celkem rada na nic! Díky

    Odpovědět
  5. Ahoj, já jsem teď začala zkoumat východní filosofii a medicínu. Viděla jsem na youtube přednášku, kde stres řešili meditacemi a zdálo se mi to docela zajímavé. Také jsem četla že jóga je na stres jako dělaná. Tak přemýšlím i o ní. Je to pohyb a zároveň meditace, tak proč to nezkusit :-))

    Odpovědět
  6. S tou meditací souhlasim, taky jsem slyšela, že je to supr věc na stres 🙂 Nevím tedy jak přesně se meditace provádí, ale taky mě to zajímá, máte někdo zkušenosti?

    Odpovědět
  7. Já jsem něco podobného zkoušela a je teda fakt, že stres se začal vytrácet. Poprvé jsem meditaci zažila na józe, ta se prováděla v leže a skoro jsem u ní usnula. Pak jsem si o tom něco načetla a zjistila jsem, že nejúčinější je vzpřímeně sedět a nejlépe v tureckém sedu. Nejdůležitější ale dýchání. Mělo by být pravidelné a hluboké a co je nejpřednější, měli byste se na něj plně soustředit. To znamená, že účelem meditace je vlastně vyčistit hlavu a zapomenout na chvíli na trable všedního dne a tedy i na stres. Záměrně byste se měli snažit myslet jen na to, že jste, že zrovna sedíte a kde zrovna sedíte, jak se vám dýchá a co cítíte. Takováhle meditace se dá provádět skoro všude, třeba i v práci (když si dáte na tři minuty pauzu) nebo v MHD 🙂 opravdu je to účinné a na stres to funguje báječně 🙂

    Odpovědět
  8. Stres je možné zmírnit jen doplněním výživy. Skutečnou příčinou snížené odolnosti proti stresu je nedostatek určitých minerálů v těle, bez nichž naše nadledvinky již nemohou správně fungovat, a naše odolnost na stres tak klesá ještě více. Tím se vytváří doslova začarovaný kruh. Používám přístroj, který změří jakých, pro zdraví důležitých minerálů a vitamínů, máte v těle nedostatek a poradím, jak si je doplnit tak, aby se odolnost proti stresu opět zvýšila. Kdo by měl zájem, může mne kontaktovat na čísle 608 155 338.

    Odpovědět
  9. Pročítám příspěvky štastlivců, kterým pomáhá od stresu a negativních myšlenek jóga, meditace, pozitivní myšlení, nebo doplnění minerlů a vitaminů. Stres může vznikat ze zcela jiných důvodů a pak tyto metody nefungují. Mohou chybět důležité látky, které potřebuje mozek ke správné funkci a pak je třeba navštívit lékaře. Ten na základě diagnózy určí, zda je třeba začít s léčbou, (dříve než dojde k případnému zhoršení psychického stavu) nebo doporučí jen výše zmiňované metody.

    Odpovědět
  10. Dobrý den, ve stresu jsem v podstatě stále. V práci, doma, stresuje mne hluk a když je v noci velmi ticho, pronásledují mne negativní myšlenky.Jsem si vědom toho, že v podstatě nedokážu pozitivně myslet. Zaujal mne váš příspěvek, pane Luďku, rád bych se dověděl, jaké látky mohou mozku chybět, pokud nepracuje jak by měl. Ten stálý stres mne unavuje.

    Odpovědět
  11. Zdravím vás, pane Oldřichu. Přesnou odpověď vám nedám, nejsem psychiatr. Ale vyčepávající informace můžete nalézt na internetu. Příčinou stresu, negativních myšlenek a neschopnosti pozitivního myšlení může být nedostatek látek v mozku, jako je serotonin, melatonin, dopamin a pod. Vůbec to nesouvisí s nedostatkem vitaminů a minerálů! Určitě navštivte lékaře a nepodceňujte pemanentní stres, je to nebezpečné.

    Odpovědět
  12. Ahoj já jsem občas také ve stresu,ale nic velkého a začala jsem brát Naturica chrom od rosenpharma.cz a cítím se v klidu 🙂 člověk se nesmí moc stresovat,škodí si tím.

    Odpovědět
  13. STRES, ten už jsem před léty odboural, nestresuji se v práci ani mezi lidmi, prostě si myslím své a říkám si práce nemá nožičky, ta neuteče a vše ke spokojenosti všech zvládám.
    Ale já mám jiný problém, když jsem sám(rozvedený), tak mi chybí ta žena a tu nějak na seznamkách se nedaří najít a z toho mám pak hlavně, večer nebo , když je špatné počasí atd. prostě depku a alkoholem to moc řešit nechci, i když to pomáhá. Co s tím?

    Odpovědět
  14. Ahoj mě pomohla se stresem bikram yoga. Krásně se mi díky ní srovnala psychika. Jediný co mě do nedávna ještě stresovalo byly propocená kola na oblečení a fakt že to bylo dost cítit..ale to jsem taky vyřešila oblečením odtud https://dragonflybrand.com/ Vše co mám odtud je z elastanu s lycrou, nenasakuje potem a nesmrdí takže paráda. Bikram yogu můžu za sebe vřele doporučit, ulevilo se mi díky ní po více stránkách ne jen psychicky

    Odpovědět
  15. jak se mám prosím vypořádat se stresem? díky stresu mě trápí častá únava a mám problémy se spaním. to mi dělá asi největši problém. díky tomu jsem pak přes den unavena a zase se to opakuje cele znovu. děje se toho ted opravdu hodne a stresu se asi jen tak ze dne na den nezbavim :/ poradite mi někdo prosím?

    Odpovědět

Napsat komentář